Genel

Seks (Yanlış Anlaşılmalar)

Günlük Yaşamın Pozitif Psikoterapisi

Nossrat Pesesckian

Yanlış anlaşılma:

İnsanlar bunu konuşmaz.

Sekse karşı tutumlar; daha iyi argümanlar sunulup karşıtı ispatlandığında değiştirilebilecek basit, bağlayıcı olmayan görüşlerden fazlasıdır. Daha çok kişinin duygularına bağlıdırlar ve kendi kişiliğinde gelişmiştirler.

Uzun süren tutumlar olarak üç prototip kurulabilir. Bunlar seks temasıyla ilgili karakteristik konumları yansıtırlar.

Sessiz Tip

Grup ve dini normlarla özdeşleşmiştir öyle ki bunları sorgulamak istemez. Cinsellik bir problem olarak ortaya çıksa bile, diyecektir ki

“İnsanlar bunu konuşmaz. Herkesin bunu kendi başına halletmesi gerekir ve bunu kabullenmek zorundayız.”


Truth Be Told: Breaking the Silence on a Silent Killer, Mental Illness

Seksi evlilikte çekilmesi gereken, gerekli bir kötülük olarak tolere eder ve sadece üreme amaçlı olarak cinsel birleşmeye hürmet eder. Evlilik ile ilgili mottosu: Ölene kadar sadakattir. Normal görülenin ötesine geçen cinsel aktivite, masturbasyon gibi, elden geldiğince bastırılır ve buna daima suçluluk hisleri eşlik eder.

Burada cinsel aktiviteden korku veya güçlü bir suçluluk duygusu şeklinde bozukluklar buluruz. Frijitlik ve iktidarsızlık da büyük faktörlerdir.

Açık Tip

Bu grupta çoğunlukla geleneksel normlardan kopan insanları buluruz. Sessiz tipin aksine, seks hakkında konuşmayı mümkün olduğunca sık ve yoğun olarak konuşmayı, bir çok cinsel aktivitede bulunmayı ve sekse karşı açık görüşlülüğü her fırsatta belirtmeyi önemli bulurlar. Mottoları arasında “Seks insan doğasının bir parçasıdır.” ve “Seks eğlencelidir ve eğlenceli olan her şey okeydir.”i buluruz. Bu tip bir insan seksi sıklıkla bir çeşit başarı olarak görür. Partner cinsel aktivitenin nesnesi olarak işlev görür, Fars atasözündeki gibi:

“Her çiçeğin farklı bir kokusu vardır.”


İkisini aynı anda seviyorum - Sadakatsiz 3. Bölüm - YouTube

Sekse karşı açık fikirlilik gösterilmesine rağmen –belki de tam da bu yüzden-, bu grupta sıklıkla cinsel bozukluklar ortaya çıkar. Bu bozukluklar cinsel başarısızlık korkusu, yakın ilişki korkusu, partner seçiminde ayrım yapmama  ve bununla ilişkili olarak bir çok zihinsel ve fiziksel talep. Sadakatsizlik ve grup seks, sırasıyla geleneğin sorunu ve daha çok bir sosyal oyun olarak görülür. Bu tür şeyler açıkça tartışılır.


Volkan ikisini aynı anda kaybediyor - Sadakatsiz 31. Bölüm (Sezon Finali) -  YouTube

İki yüzlü Tip

Burada sıklıkla çifte standart dediğimiz tutumu buluruz. Bu grubu üç gruba ayırabiliriz:

  • Sessiz tip gibi görünen, katı ahlakçı:

Fakat sosyal rolüne göre davranmak zorunda olmadığında, istediğini yapan. Evde sıkı, katı bir koca fakat akşam olunca geneleve kaçabilen. Masturbasyonu açıkça eleştirirken, pornografik görüntülerle masturbasyon yapan. Cinsel ihtiyaçları olmadığını iddia ederken, gizlice belli sapkınlıkları tercih eden. Başkalarının yanında iken seksin onun için bir problem olmadığını, ama bu konuya belli mesafesi olduğunu söyleyen. Fakat eve gelince daha önce kendini tuttuğu şeylerin fantezisini kuran. Kocasından kesin bir sadakat talep eden karı, kocasına karşı frijit görünebilir belki de kendisinin de bir aşığı vardır. Anti-seks biçimdeki sosyal normlara uyuluyor gibi görünür fakat cinsellik kişinin “gizli hayatında” veya fantezilerinde bir çıkış bulur.


Pavyon İzle - Pavyon BluTV'de

  • Açık gibi davranan kişi:

Her şey hakkında konuşur ve sanki yaptığı şeylerde sınır tanımaz gibi davranır. Fakat bu açık davranışına rağmen, bu kategorideki kişi, ketlenmeler ve suçluluk duyguları ile yüklüdür ve bunlar gerçekte seksi özgürce yaşamasını imkansız hale getirir. Arkadaş ve yakınlarına duyurur: 

Dün gece bir kızla tanıştım iki saat sonra yatağa attım. Oradaki kadın dikkatini çekti galiba. Onla zaten takıldık veya o mu istedi hatırlamıyorum, ama benim ihtiyacım yoktu.

Gerçekte bu cümlelerin gerçekliği yoktur. Aynı şey kadınlar arasında da bulunur: Açıkça flört ederler fakat erkek çağrıya karşılık verince reddedilir. Zararsız konuşmalar kız arkadaşlara anlatılırken, evlilik tekliflerine veya günah gecelerine veya tutkulu gecelere genişletilebilir ve çarpıtılabilir. Burada da sosyal normlara uyumu buluruz yani başarı ihtiyacı, bu vaka özelinde cinsel arenada başarı. Kişi çok açık fikirli gibi davranır böylece kendi ketlenmelerini ve kaygılarını gizler.


most people think i'm and open minded and experienced girl truth is i'm 23  and virgin because i think sex is special and not casual - Confession Bear  | Meme Generator

  • Kişi cinsel problemleri küçümser çünkü onun yaşındayken artık bunlar problem olmaktan çıkmıştır:

“Seksi neden abarttığınızı anlamıyorum. Çok da önemli bir şey değil. Cinsel yanımla gayet barışığım.”

Burada açığa vurulmayan şey, bugün küçümsediği problemler kişi için yıllar önce problemdiler. Bazı insanların gerçekten de cinselliğini bastırmayı başardığı doğru ise de, çoğu insan için bu o kadar da kolay değildir. Burada salgırgan bir tutumu da buluruz:

 “Seks aslında pis bir şey. Senin yerinde olsam utanırdım kendimden. Bizim gençliğimizde bu kadar pislik yoktu.”


Hugh Hefner Laughs Off Rumors That He's Gravely Ill - E! Online

İki yüzlü kişideki bozukluklar genelde içsel ve dışsal çatışma olarak ortaya çıkar. Bazen cinsel problemler problem olarak görülmez bunun yerine, iş ya da arkadaşlık alanlarına aktarılırlar. Karar vermekte zorluk çekmek bu gruptaki insanlarda karakteristiktir:

Okulu bitireyim, sağlam bir işe gireyim, daha fazla para olsun, evin inşaatı bitsin de, o zaman kararımızı vermemiz daha kolay olur.

Kişi evliyse, keşke bekar kalsaydım der ve kaybettiği özgürlüğün yasını tutar. Nadir vakalarda iki kişi evlendiğinde birlikte yaşayamayacaklarını anlarlar, boşanırlar ve fark ederler ki birbirleri olmadan da yaşayamıyorlar ve sonunda boşanmış halde olurlar ve sanki evliymiş gibi yaşarlar.

Bozukluklar ve Çatışmalar

Hayat amacı olarak seks, hiperseksüalite, zorlantılı masturbasyon, cinsel ahlaki çöküntü, “sapkınlık”, saldırgan cinsellik, cinsellik korkusu, zorlantılı cinsel başarı, hayal kırıklığı, özgüven problemleri.

Seks hakkında Yorum

Seks hakkında sessiz, açık ve iki yüzlü tutumlar yaygın olsa bile ve her tutumdan kendimizde parçalar bulsak bile, bizim için hala alternatifler vardır. Bize uygun gelen sosyal ve dini normlarla özdeşleşebiliriz. Bu normlar bize ölçüt olabilirler ama aynı zamanda Demokles’in kılıcıdırlar.

Psikoserum:

“Cinsel dürüstlük ile çifte standart arasında ayrım yapmayı öğrenin.”

Çeviri: Engin Özçiçek

Seks (Yanlış Anlaşılmalar)” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Ya tutarsa – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s