Genel

ANNE TİPLERİ

Nossrat Peseschkian

Günlük Hayatın Pozitif Psikoterapisi

KARİKATÜR BURDA...: Umut Sarıkaya 93
“En az bir kez gülmediğimiz terapi seansından sonuç alınmaz.”
Nossrat Peseschkian

Profesyonel Anne: Bu anne temelde çocuklar için yaşar. Yemek, temizlik yapar ve çocuklar için her şeyi düzenler.

Oyuncak-Bebek Anne: Bu annenin sevgisi sadece küçük çocuklara gider. Çocuklara küçük ve yardıma muhtaç oldukları sürece bakar. Büyüdüklerinde sevgi ve ilgisini geri çeker. Uzaklaşır.

Fedakar Anne: Bu anne çocuklarını yetiştirirken büyük ıstıraplar çeker. Onun için önemli olan iyi bir ev kadını olmaktır. Özgürlüğünden ve vaktinden feragat eder ve kendini unutur. Kendi çıkarlarını yok sayar, ve kendini böyle sunmaktan dolayı mutludur. Daha sonra çocukların şükranı için ihtiyaç geliştirir.

Kaygılı Anne: Çocuklarını zor ve tehlikeli olan her şeyden korumaya çalışır. Nerede tehlike veya olumsuz bir şey görse aşırı endişelenir.

Yabancı Anne: Bu anne çocuklarına sevdiğini göstermez. Sevdiğini saklar. Sıklıkla çocuklarını onlar uyuduktan sonra gizlice öper. Yetiştirme stili tıkır tıkır gider ve mükemmelleştirilmiştir.

Yürüyen Kitaplık Anne: Bu anne çocuklarının eğitimini görev olarak görür. Onları kitaba göre, plana göre yetiştirir. Aşırı doğru yetiştirir ama doğal ilgi ve sevgiden yoksundur.

Kıskanç Anne: Bu tip anne çocukları bağımsızlaşmaya ve evle bağlarını zayıflatmaya başlayınca üzülür. Anne bu durumda gereksiz hisseder ve çocuklarını nankörlükle suçlar. Yetişkin olduklarında bile çocuklarını eleştirerek baskın pozisyonuna tutunmaya çalışır. Nasıl giyindiklerine karışır, nasıl göründüklerine karışır, arkadaşlıklarına karışır ve evi düzenleme şekillerine karışır.

Arkadaş Anne: Çocuklarına arkadaşı gibi davranır, yabancı annenin tam zıttıdır. Çocuklarla empati kurar, onların acılarını çeker ve onlara hayır diyemez. Eğitimlerini sonraya erteler.

Yarı-zamanlı Anne: Kariyer ve farklı aktiviteleri nedeniyle çocuğun yetiştirilmesi ihmal edilir. Yarı zamanlı anne bunu akşam eve gelince tamamlamaya çalışır. Sonra da çocuklarını oyuncak ve ilgiye boğar.

Deneyimimize göre bulduk ki tüm bu anne tipleri farklı eğitimsel durumların sonucudurlar. Çeşitli anne tipleri üç farklı eğitimsel duruma kategorize edilebilir:

  • İkincil yetiştirmeye vurgu: Yürüyen Kitaplık, Yabancı
  • Saf-birincil yetiştirme: Profesyonel, Oyuncak-bebek, Fedakar, Kaygılı
  • Çifte-açmaz yetiştirme: Yarı-zamanlı, Kıskanç, Arkadaş

Çeviri: Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s