Genel

ÇOT diye ÇOT’lamak üzereyim

3 sene psikodinamik terapi almışım hayatım değişti falan diye seviniyorum. Sonra ÇOT diye bir ders çıktı karşımıza çözümlerle problemlerin nedeni arasında ilişki yoktur diyor. Kaotik çözüm aramak mı daha uzun sürüyor yoksa sistematik problem nedeni aramak mı mesele burada. Bayağı okuma yaptım aslında ilk önyargı geçtikten sonra ÇOT ile ilgili ama şu metafordan sonra flörtümüz sona erdi: Bilgisayarla doğru dil ile iletişim kuramadıysanız bilgisayar direnç gösteriyor diyemezmişsiniz. Goodbye my lover goodbye…


Her (Film Analizi) - Zamanın Ötesi
Her

Black Mirror esintili, Battlestar Galacticalı Cylon danışanlarla terapi yapmayı öğrenmek istemedim doğrusu. Hayatının uzmanıymış da bilmem neymiş de. Narratif de hikaye eklemiş ÇOT’a bu da danışana birey diyor. Bilişsel Terapiler bunlar da. Postmodern retorikle sözde saygı. Kökü zaten retorikçi bir papaza atıf yapan stratejik terapi. İşe yarar yaramaz danışan beğenir beğenmez zaten kendi kararıdır. Çot danışana müşteri de diyor. Parayı verenin hangi düdüğü çalacağına biz karışamayız.


BattleStar Galactica Lore: Birth of the Cylons - YouTube
Battlestar Galactica

Geçen gün benzerini EMDR’da da yaşadım sinir oldum. Problemimi anlatıyorum. Bu anlattıklarınız sizi nasıl bir insan yapar diyor? Tek problemle nasıl insan olacağıma dair hatalı bir çıkarım yaptırıp sonra bilişsel olarak bunu çürütmek marifet mi çok merak ediyorum doğrusu. Hümanist psikodinamik bir terapi olan pozitif psikoterapiyi seçmemin de hayata ve insana bakışımla ne kadar uyumlu olduğu da böylece ortaya çıkıyor işte. Danışanı salak yerine koymak bence varsayımlı sorular sormak ve retorikle iyiye gideceğine ikna etmek. Danışan eleştirel düşünceye sahipse bunlar hiçbir işe de yaramaz.

“Bu hafta iyiye giden ne oldu?”

“İyiye giden bir şey olduğunu varsaydığınızı fark ettim.”

Her oturum son oturum olabiliyorsa drop olanları araştırmaya nasıl ekliyorsunuz ki? Tuhaf ya. İnsanın özünün olmaması başta beni etkilemişti ama insanın iyiye gideceğine dair varsayım değişimin her zaman olacağına dair varsayım öz gibi bir şey olmuyor mu? Öz yok ama danışanın elbet iyiye giden bir şeyi olmuştur. Danışana saygı açık iletişim, ama sorunun ardına varsayım sakla. Değişimin her zaman olduğu evrenin özü ise insanın nasıl özü olmuyor? Evrene bağlı yaşayan makine gibi görürsen olmaz tabi insanın özü. Öz sanki değişmeyen öz gibi mutlak, tanrısal tanımlandığı için sanki seküler bir yaklaşım da.


Black Mirror'da yer alan teknolojiler gelecekte mümkün olabilir mi? |  Independent Türkçe
Black Mirror

Evrim de yok o zaman ÇOT’a göre. Kişilik bilmenize de gerek yok ÇOT’ta. Özü olmayanın kişiliğini bilmeye de gerek yok. O da sonradan oluşmuş bir özdür sonuçta. Bu kadarına da pes. ÇOT’un insana bakışı şu kadar bence, problemlerini çözmeyi öğrenmesi gereken özsüz duygusuz yapay zekası olan bir makine. Biz de ona bunu öğretebilirsek başarılı oluruz.

“Çalışan makineyi tamir etmeye çalışmayın”

mottosu da bu konuyla uyumlu. Ha boş levha ha levha yok nereye yazdığımız belli değil. Özümde kötü olurum daha iyi.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s