mansplaining

Yazan bir şekilde yazıyor

Reddedilme ve terk edilme sinyallerine karşı teyakkuz haline geçmenin bu olayların gerçekleşme olasılığını artırması. Karşıdakine neden yazmadın, neden beni aramıyorsun, seni kaybetmekten korkuyorum (bunu sevgi dili sanmak) gibi bunaltıcı şeyler söyleye söyleye kaygılı bağlanan tam da terk edilme ve reddedilme inancını doğrulamak için bilmeden böyle davranır ve terk/reddedilir. Aldatılma kaygısı da kıskançlık davranışını ortaya çıkarır ve ilişkideki güveni de sarsar. Aldatılma kaygısı (sana güveniyorum karşıdakine güvenmiyorum) kaygılı için sevgi dilidir. Bir tek benle olmanı istememde bundan kaygılanmakta ne sorun var demek gibi savunmaları olabilir. Benim görüşüme göre bağlanma kaygısının düzenlenmesinin de kişinin kendi sorumluluğu olarak kabul edilmesi ve karşıdan buna göre davranmasının talep edilmemesi uzun vadede çözüm olabilir. Kısa vadede acılı bir süreç olabilir.

No pain no gain (İlişki veya bağlanma uzmanı değilim).

Kısa vadede sabırlı olunduktan sonra (ilişkinin devam edeceği varsa) devam ettiği görüldüğünde kaygılanmanın ilişkinin devamını sağlamadığı boş yere kaygılanıldığı farkındalığı edinilebilir. Güvenli bağlananlar da aldatılabilir bu tür riskleri herkes alır. Ama aldatılmaya karşı önlem alınamayacağı gerçeği ile yüzleşmek zor olabilir tabi ki. Bu herkes için geçerli bir şeydir. Güvenmenin, incinebilir hale gelmenin riski de büyüktür ödülü de. Seçiminizi yapınız.

Bu arada ben bağlanma stilini kategorik olarak görmüyorum. Herkesin güvenli, kaygılı, kaçıngan veya bunların karışımını içeren duygu ve davranışları olabilir. Ben nasılsa güvenliyim, kaçınganım diye bir şey yok. Güvenli bağlanmanın zorlaşacağı stres durumlarında ne yaptığınız önemli. Mesela partneriniz yurt dışına tek gitti. Veya çocuğunuz oldu partnerinizle ilişkiniz zorlaştı. İşten çıkma şu bu bir çok stres faktörü bağlanma stratejilerini etkileyebilir.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s