Bipolar · mansplaining

Yetkin olmayan “Terapist”

BDT terapistinin süreci kendi isteği ile sonlandırıp başka terapiste göndermesine mi içerliyorum ben hala ya? 15 sene oldu. Ama arkadaş “Bugün de konuşmayla geçti.” diye de sitem edilmez danışana. Sorun sende değil bende deseydi daha iyi sonlanırdı. Akademik çalışmaları varmışmış. Sorun sende değil Beck’te deseydi ajfksldld. Diyorum bipolar bozuklukla ilgili konuşmak istiyorum. Onu psikiyatristinle konuşabilirsin diyor (Aynı yerde çalışıyor psikiyatrist ve psikolog). Klinik psikolog değilsen, Hindistan’da Yoga yüksek lisansı yapsan ne? Yetkin olmadığını en başta bilip almayacaktın danışanı. Bir de beni sessiz bir odaya götürdü güya kasetle sakinleştirici ses dinletecek, eski bir oda terapiye uygun değil karşıda güvenlik kamerası var içinde. Kırmızı ışığı yanıyor. Diyorum bu ne? Kayıt almıyor çalışmıyor o diyor. Akıl fikir. Bana tek faydası şefkate ihtiyacınız olabilir mi diye sormuş olmasıydı. Ve tüm terapileri BDT sanmam vardı o benle ilgiliydi. O zamandan beri ne sorun yaşasam duygu düşünce davranışıma baktım ama duygusu ile temas edemeyen biri bundan da fayda sağlayamadı maalesef. Hatta beni daha da bilişsel yaparak duygularımdan uzaklaştırmış bile oldu. Aslında düşüncen yanlış ahdkflfşfş.

Sen mi akıllısın? Hayır, ben akıllıyım, ben! Yaşar Usta.

Ah limbik sistemim ben senden çok çektim


Jonathan Shedler’ın kişilik sendromları makalesini ve Freud’un yas ve melankolisini okuyunca tekniğe güvenen terapistlerin ne kadar boş oldukları çok net. Teknik elinizde araçtır terapist sizsiniz. Ne kadar çok teknik bilmenizle terapistliğinizi karıştırmayınız. Diyorlar psikanalist çok otoritermiş de yorum yapıyormuş da tanrı gibiymiş de. BDT ne yapıyor ki? Ben senden akıllıyım, düşünce ve davranışlarını değiştirelim. İşte hataların. (Karikatürize versiyon) Yani benim duygularım da hatalarımın sonucu mu? İnsanı makineden ayıran şey ne zekasıdır, ne donanımıdır. Duygularıdır. Ee insan bir makine değildir içinde de bir şeyler vardır deyince tabi. Bilgisayar olmasında da sorun yokmuş gibi iddialar. Yazılıma müdahale edince insanlaştım(!).

Duyguların kendi içinde bir mantığı yokmuş gibi mantıksız olarak değerlendiriliyor. Evrim çıktı bunlar hala ne peşinde ya. Ayrıca RDDT ve BDT Aristo Mantığına dayanır. Doğudaki paradoksal mantık örneğin sevgi ve nefretin bir paranın iki yüzü gibi olmasını aristo ile neyse bana ne…

Burada ya Greenberg‘e ya da Klein‘a ya da Bowlby‘ye ya da Freud‘a yani duyguları çalışanlara bakabilirsiniz. Duygular filozoflarca da çalışılmıştır. Örnek Spinoza. Kaygı çalışan da vardı ismini unuttum şimdi. Kirkekard olması lazım. Tam bilemedim.

Bir de bu bd terapist süreci sonlandırırken önceden haber vermedi, her zamanki odamızdan farklı bir odaya götürdü, tek sandalye vardı benim için, masasına uzaktı ve son oturumun son oturum olduğunu o oturumda anladım. Bıçak gibi kesiliyor terapötik ilişki. Bu işe ahlakı, kalbi ve beyniyle girmeyecek insanlar yapmasın bence. Yetkinlik meselesinde şunlarda bunlarda mesleki savaşlardan önce danışanın yararı önemlidir. Hangi alandan bu işe girmiş olursanız olun vicdanınıza sorun ben bu işi yapmaya yetkin miyim? Terapist sebep olarak da yetkinsizliğini söylemedi. Araştırmalarına odaklanacakmış bana vakti kalmamışmış. Sen zaman planlamayı bilmiyorsan süreci bıçak gibi kesmeye ne hakkın var acaba? Masaya uzak olunca ne oluyor sevgiline soğuk mu yapıyorsun? Bildiğimiz yetkinsizliktir bu. Nasıl sonlandıracağını bilmemek ve kafasına göre iş yapmak. Bir de beni danışmaya ilk alırken sordu danışma sürecini araştırmamda kullanmama izin veriyor musunuz? Evet dedim veriyorum. Ne oldu danışan uyum sağlayamayınca mı araştırma denek faresine bile etik var ya. Zaten orada görevli çalışıyorsun mesai saatin içinde geliyorum. Neye göre vaktin yok yani? Yetkin değilsen bari söyle. Şimdi anlıyorum ama ben bu alana girdiğim için anlıyorum. Danışanın bunu bilmeye hakkı vardır kime hava atıyorsun?

Uzun süre psikodinamik terapide bu terapistten bahsederken dekolteli terapist vardı ya diye gülerek söylediğim şeyi de belirtmeden edemeyeceğim. Çok modern hatta postmodern bir terapistti bu benim kendi bağnazlığım olsa gerek. 😀

Sanırım nesne ilişkileri kuramından eklektik gidiyordu. Sinirim bozuldu ya. 😀 😀

BDT’de aktarım olmadığı için tabi hiçbir sorun yok burada danışan kendi şemalarından sorumlu olmalı…

I am sorry miss but this time shame is on you.

game of thrones shame GIF

Engin Özçiçek

Yetkin olmayan “Terapist”” için 4 yorum

  1. Reblogged this on PsikoSerum and commented:

    “Uzun süre psikodinamik terapide bu terapistten bahsederken dekolteli terapist vardı ya diye gülerek söylediğim şeyi de belirtmeden edemeyeceğim. Çok modern hatta postmodern bir terapistti bu benim kendi bağnazlığım olsa gerek.”

    Beğen

  2. Geri bildirim: Conversion – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s