mansplaining

Empatisiz Mindfulness

İleri derecede geliştirilmiş bir empati becerisi; yalnızca karşıdakini anlamaya değil, geçmişteki sen’i de (geçmişteki ben artık ben değil ötekidir, sendir varsayımı) öteki olarak düşünüp anlamaya ve gelecekteki felaketlere uğrama ihtimali olan sen’i de öteki olarak düşünüp anlamaya yaraması bakımından pişmanlık ve kaygıyı düzenleyebilir. Şu halde, mindful olmak sadece empati yapan şimdi ve buradaki benin ihtiyacı olan bir şeydir. Geçmiş ve gelecekteki ötekine empati ile bakmak, kaygı ve ruminasyon olmak zorunda olmadığı gibi kişiyi her an mindful olmayı da gerektirmeyen bir zamansal sürekliliğin hissine ulaştırabilir (Geçmiş-Şimdi-Geleceği aynı anda deneyimleme).


The past, present and future of project management

Aslında,

geçmişteki ben artık sen oldu, gelecekteki sen de henüz ben olmadı

da denebilir. Daima mindful olarak (geleceği ve geçmişi düşünmeden anda kalarak), senle (geçmişteki ve gelecekteki benle) ilişkiyi koparmak, benin içinde kalmak iyi gibi görünebilir. Aslında buna göre psikolojisini düzenleyen şimdi ve buradaki ötekine de temas ihtiyacı hissetmez. Mindfulness’ın da empati ve öteki olmadan yetersizliğidir bu. Yani öteki öncelikle geçmişteki bendir ve gelecekteki bendir. Zaman olarak bütünlük hissinden sonra insan kendinden çıkıp şimdi ve buradaki ötekine (benden başka biri) uzanabilir.


What Is Touch Starvation? 20 Things to Watch for, What to Do, and More

Ona temas edebilir, sadece şimdi ve burada olalım dediğinde de karşıdaki mindful değilse kopuk hissetmez. Öteki türlü ben şimdi ve buradayım, sen geçmişte saplanıp kalmışsın, sen gelecek kaygısı yaşıyorsun diyerek zamansal olarak bir çatışma yaşayacaktır çünkü kendisi de mindfulness’ı sadece geçmiş ve gelecekten kaçmak için kullanmıştı. Öteki ise geçmişi ve geleceği ile ilgili güvenlik arayışında iken, empatisiz mindful olan kişi, bu güvenlik arayışını mindful olarak kaçtığı hapishane olarak algılar ve kendisi de bunalır. Mesele geçmiş ve geleceği kaçılacak hapishane değil görece güvenli bir ev yapmaktır. Şimdi ve buradanın tehlikeleri söz konusu olduğunda ziyaret edilebilecek bir ev. Bu nostalji veya umut olarak duygusal güvenli bir alan olabilir. Geçmişe farklı gözle bakma ve geleceği planlama gibi de bilişsel güvenli bir alan olabilir.


A partner's touch relieves pain, study shows

Gelecekteki felakete empati örneği verelim. Diyelim ki ben yatalak olacak kadar bir kaza geçirme kaygısındayım. Bugün yatalak birine empati ile baktığımda neden intihar etmediğini, altının temizlenmesinden nasıl artık utanmadığını, bakıcısı ile ilişkisindeki yakınlığı gözlediğimde bu gene istenir bir şey olmasa bile dünyanın sonu olmadığını görebilirim. Ama sadece sağlıklı kendime bakıp kıyas yapar ve empati kurmazsam onun yaşantısı benim için gelecekteki bir felaket olmaya devam edecektir. Çünkü gelecekteki bana empati yapmadım. Korktum. Bu korku da olay henüz başıma gelmediği için korku olarak deneyimlenmeye devam etmez. Kaygı olarak deneyimlenmeye devam eder.

Engin Özçiçek

Empatisiz Mindfulness” için 3 yorum

  1. Geri bildirim: Technology – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s