mansplaining

Kuramsal Yönelim 1


Paul tavsiye vermek istiyorduysan ne psikodinamik seçtin senin hatan bence. Gina’nın saydamlığı 🙂

Gestalt seçecektin.

“..insanlar parçalara ayrıldılar ve bu parçaların bir daha parçalanarak analiz edilmesinin bir faydası yok. Gestalt terapide yapmak istediğimiz ayrışan ve sahiplenilmeyen benlik parçalarını birleştirerek kişiyi tekrar bir bütün haline getirmektir.”

(F. Perls)

Gestalt Terapi 100 Önemli Nokta ve Teknik

Bu arada kesitteki Paul ve Gina arasındaki çatışma yine anahtar çatışma olan Kibarlık vs Dürüstlük. Ne kadar paylaşsam az.

Gina aynı anda hem Tweety ye hem Tweety’nin sahibi kadına benzemiyor mu sonda.


Tweety

Ebeveyn egosundan çocuk egosuna geçişi de bu çağrışımı tetiklemiş olabilir. Gina Paul’a etik davranmadı bu arada hiçbir zaman. Yetişkin egosu ile az göründü. Genelde ebeveyndi kendi ihtiyaçlarını karşıladı. Çoklu rol de oynadı hep ve bunu Paul’a attı. Hem hoca hem terapist hem ebeveyn hem arkadaş. Kimsin sen Gina? Paul’a beni hangi rolde istiyorsun demen de hatalıydı. Sanki bunu seçme şansı varmış gibi analitik ortamda. Sonraki terapistinde de bu çatışma devam etti zaten Paul’un.

Paul sen bırak karşı aktarımlarını çözmeyi aktarım çalışmayı da önce bilişsel çarpıtmalarına bak ya insan ilaç için iki satır BDT okur. Psikodinamik, Paul’un kişiliğine uygun değildi.Siyah beyaz düşünceler:

 • 1 – Yapabildiğim “tek” şey ona yardım edebilecek kişileri ittiğini, yardım etmeyecek olanları yakınlaştırdığını göstermek oluyor. (Siyah)
 • 2 – Bu da onu daha da yalnız ve sevilmez yapıyor. (Siyah)
 • 3 – Pazartesi ofisimden ayrıldığında berbat hissediyordu. (Siyah)
 • 4 – Dünya ve ailesi tarafından reddedilmişti. (Siyah)
 • 5 – Ona söyleyecek hiçbir şeyim yoktu. (Siyah)
 • 6 – Neden geri gelsin ki gerçekten? (Siyah)
 • 7 – Ona hiçbir faydam yok. (Siyah)
 • 8 – Ona vermem gereken büyük bilgeliğim. (Beyaz)
 • 9 – Kesinlikle insanları mutlu etmek istiyorum. (Beyaz)
 • 10 – Sen ne yapmak istiyorsun daha beter mahvetmek mi? (Siyah)
 • 11 – Lisansımı almalarına izin vereceğim. (Siyah)
 • 12 – Yaşam koçu olacağım. (Felaketleştirme)

Jonathan Shedler‘ın dediği gibi,

Bir kurama fanatik şekilde bağlanmak, terapist bir kuramı seçmek zorundadır diye düşünmek, eleştirel düşünceye zincir vurmaktır.

(Shedler 2021, twitter communication)

O nedenle davranışçıların ve psikanalistlerin aynı masada bile oturmak istememesine bir çare olarak düşünülen transkültürel psikoterapi olan pozitif psikoterapiden gidiyorum. Bu kati seçimler yapmamı da gerektirmiyor, transteorik bütüncüllüğü de sağlıyor. Eklektik ile bütüncül farklıdır. 10k dolara satılan bütüncül ile bütüncül de farklıdır.

Eklektik bence eğitimlerin pahalılığından öğrencileri korumaya çalışan hocaların siz psikolojik danışmansınız elbette asıl Rogers üstüne eklektik gidebilirsiniz demesinden bir marifet olarak algılanıyor. Bir kuramın tekniğini başka bir kuramın bağlamında kullanmak terapistliğe yeni başlayan biri için zorlama olur. O nedenle teorik olarak zaten bütüncül hale getirilmiş ekolleri öneriyorum: PPT, DOT gibi. Çok teknik bilmek demek dolu bir gardrop olabilir. Ama danışanın sizin o an hangi kombini giyeceğinizi beklemeye vakti de yoktur bu riski almaya sizin hakkınız da yoktur. Kendinizi de danışanınızı da rüküş bir görünüme maruz bırakmayınız. Tecrübe kazandığınızda yapabileceğiniz bir şeydir bu. Mezun olur olmaz dur boş sandalye, dur bilmem ne yok öyle bir şey. Süpervizyonsuz yapılan danışmalardan bahsediyorum bu arada. Süpervizörünüz eğitiminizde elbette sizi yönlendirecektir. O anda kullandığınız boş sandalye sizin tecrübeniz olmuyor süpervizörünüzün tecrübesi oluyor. Bunlar aslında bir çok pd için aşikar şeylerdir. Yine de tartışılmasında fayda görüyorum.

Hazır eklektik ekoller de var bu arada. Mindfulness temelli BDT gibi. ACT için bir şey diyemeyeceğim çünkü onun kuramı daha da farklı, ilişkisel çerçeve kuramından gidiyorlar ama gene bütüncül değil gibi geliyor. Yeni nesil BDT denebilir. MKT de öyle temelinde bilişseldir. ACT ve MKT mesela ikisi de mindfulness kullanıyor, ama biri acceptance a dayalı (kabul) öteki detachment a dayalı (mesafeli) mindfulness. Çık işin içinden. 😀

Acceptance based mindfulnessı mı seviyorsun Detached mindfulnessı mı?

Resim
Mindfulness: FarkANdalık

İlgili Yazı: Empatisiz Mindfulness

Engin Özçiçek

Kuramsal Yönelim 1” için 2 yorum

 1. Geri bildirim: Ünlüler – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s