İngilizce Öğrenmenin Zor Yolu

İngilizceyi kursta nasıl öğretiyorlar bilmiyorum ama, İngilizceyi becerilere ayırıp öğrenmek avantajlı olabilir. Şunları Türkçe de yapabilmelisiniz öncelikle:

  • Okuma/anlama (reading)
  • Düşünme/yazma (writing)
  • Dinleme/anlama (listening)
  • Konuşma (speaking)

Gramer öğrenmeye gerek yok! Hemen sevinmeyin çevrenizde konuşanlar yoksa gerek var. Yani demek istediğim İngilizce konuşmadan da, sesli dinlemeden de, hatta yazmadan da okumayı ve anlamayı öğrenebilirsiniz. Çeviri daha üst düzey bir beceridir. (Simultane, video, ses, metin vb diye gider.)

Çeviri üst düzey bir beceridir.

Benim bu kurslar için duyduklarımdan çıkardığım şey çat pat öğrenip yurt dışına çıkanlara uygun olması.

Kelime de ezberlenecek başka yolu yok. Benim deneyimim bu yöndeydi. İngilizce öğretmeni değilim. Teşekkürler. Dizileri altyazısız izlemek (Amerikan dizileri ve fazla değişik aksanlar olmayan karakterli (himym gibi)), şarkıları dinlemek (Queen, Aerosmith) gibi bir bakmışsınız zamanla kelimeleri kapıyorsunuz. Bu da geliştirici bir şeydir.

Kimi sitelerde hem ing. Tr altyazılı diziler var. Böyle anime izleye izleye japonca bile öğrenen vardı. Bu zaman verme ve dile maruz kalma ile de ilgili bir şey.

Queen ve aerosmithi de önerme nedenim şu onlar da net ingilizce konuşuyorlar. Mabel Matizle türkçe öğrenmeye çalışanı düşünün. İngilizce seviyeli masal kitapları da var. Masalların yalnızca çocuklar için olmadığını da pdler olarak biliyor olmalısınız diye düşündüm.

İşitsel mi görsel mi öğrendiğinizle de farkındalık edinmek yararınıza olabilir. Görsel biri dudak okur video ile öğrenir işitsel biri şarkı, podcast ile öğrenir gibi.

Ben altyazısı olmayan mecburen altyazısız izlediğim frasier dizisinden ve twitchdeki dota2 oyun yayınındaki canlı sunucuları izlerken çok gelişmiştim. Pdrye başlayınca da akademik havalara girdiğim için 1. Sınıf ödevini ing makalelerden alıntı yapacağım diye sözlüğe baka baka öğrenmiştim. Sonra baktım basılı kitaba para yok İngilizce Kitap indirip okudum. Şimdi 4. Sınıfım çeviri bile yapabiliyorum. Kitap çevirileri çok uzun sürüyor neyin çevrileceği de belli değil.

İngilizce akademik okumayı öğrenirseniz şunu da fark edeceksiniz ki bizim bazı akademisyenler henüz çevrilmemiş şeyleri yaygın olmadığı için daha orijinal fikir daha birikimliyim gibi sunuyorlar. Halbuki 20 senelik fikir.

Akademik okuma isminde akademi var diye gözünüzü korkutmasın zaten Türkçe karşılığını alanda bilince İngilizcesini öğrenmek de kolay oluyor. Bir de zaten id ego süperego Türkçe mi? Gibi.

Bu arada beni Amerika’ya götürün konuşamam. Çünkü kekeliyorum kaygılandığımda hangi kelimeyi kullansam vb diyerek. Aksanları da anlamakta zorlanıyorum. Aslında bu nedenle becerileri ayrıştırmayı belirtme ihtiyacı duydum. Ya şakır şakır İngilizce konuşurum ya hiç dememek gerek.

Şiir okumayı sevenler de İngilizce yazanların Türkçe şiirlerine mahkum kalmayabilir.

Yalom, Rogers, Adler vb İngilizce yazıyor dilleri de ağır değil. Bu da bir avantajdır.

Bir de İngilizce akademik veya edebiyat okurken iki işi aynı anda yapmış oluyorsunuz. Hem yabancı dilinizi geliştirmek hem işi yapmak. Ayrı ayrı vakit vermeye gerek yok. Bir yabancı dil öğrenirseniz Türkçeye de daha farklı bakar Türkçeyi de daha iyi konuşabilirsiniz.

Her cümlesinin içine İngilizce kelime serpiştirenler Türkçeyi unuttuğu için yapmıyor bunu bu arada. Neden yaptıklarını bilemeyiz tabi ama, dilimiz özümüz elden gidiyor diye bir şey de olmuyor hatta daha da yakınlaşıyorsunuz anadile.

Not: İngilizce öğretmeninden check ettim 🙂 pedagojik olarak uygun buldu önerilerimi.

Engin Özçiçek

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

İngilizce Öğrenmenin Zor Yolu” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: