mansplaining

Kırmızı Kurdele

Son tefekkürüme göre erkekler bedensel bekareti, kadınlar ruhsal bakirliği zihinlerinde aşabilmekte çok zorlanıyorlar. Evrimsel psikoloji bence bu durumu doğruluyor da. Babalık şüphesi erkek için, ebeveyn yatırımının başkasına gitmesi şüphesi kadın için içgüdüsel, ondan olabilir. Yani bir erkeğin geçmişinde ne kadar duygusuz cinsellik olmasının kadın için pek bir önemi yok, erkek için de kadının geçmişinde duygusal ilişkiler kurmasının pek bir önemi yok. Ama kadın bakire değilse, erkek de geçmişte sevmiş ise işte o zaman evrimsel baskılar ortaya çıkabilir. Çünkü erkek doğacak çocuğun gerçek babası olup olmadığını bilemez. Kadın da erkeğin geçmişte aşık olduğu kişiye kaçıp çocuğuyla yalnız kalmak anlamına gelen ebeveyn yatırımının başka kadına gitmesini istemez. Bu temel kıskançlıklar evrim kuramından geldiği için pek bilinmez. Evrim karşıtlığına kendini adamış kişilerin kıskançlıkla ilgili ne ettiği de beni güldürmüştür. Buradaki bekaret ve aşıklığın statü ile de ilgili olduğunu belirtmekte fayda var. Bir kadın cinsellik yaşaması ile tanınıyorsa da aynı şeydir. Hymen ile ilgili değil bu. Erkek de saplantılı bir aşık olarak tanınıyorsa asıl aşkına dönme riski taşır.

Peki iki kişi arasında olan şeye toplum neden karışıyor? Çünkü bir topluluktaki kadın öteki klandan babayı da getiremediği bir çocuk getirirse topluluğa yük olur. Erkek ise diğer klana çocuğa bakmadan genlerini aktarırsa erkeğin gücü gene klanda kalır da onun için. Neyse ki artık etik ahlak falan var da toplum artık böyle içgüdülere pabuç bırakmıyor…

En güçlü veya en zeki tür ayakta kalmaz, değişime en çok uyum sağlayan tür ayakta kalır.

Kadınlar arasındaki itibar rekabetini de açıklıyordular da unuttum şimdi. Eğer belli kadın kesiminin adını çıkarır ve onları olumsuz etiketleyebilirseniz, o zaman kendinizi ve grubunuzu da olumlu etiketler ve klanda sağlama alabilirsiniz gibi bir şeydi. Erkeğin saplantılı aşık olmasını ait olduğu klan da istemez çünkü o zaman da öteki klandaki kadın bir erkeği çekerek klanını güçlendirmiş, erkeğin klanını zayıflatmış olur (içgüveysi).

Aldatılma korkusunda da cinsel mi/duygusal mı tercihleri ile ilgili kadın ve erkeklerin farklı tercihlerde bulunduğunu okumuştum sanırım. Erkek duygusal aldatılmayı cinsele göre, kadın cinsel aldatılmayı duygusala tercih ediyor. Bu tercihte ya o ya bu sorusu soruluyordu sanırım. İki taraf da ikisini de acı verici buluyor tabi ki. Ama kadın cinsel aldatırsa babalık şüphesi, erkek duygusal aldatırsa ebeveyn yatırımının başka kadınla paylaşılması şüphesi ortaya çıktığı için.

Erkeğin kadından fazla kazanıyor muyum ile ilgili daha fazla trip yapması da bunla ilgili olabilir mi? Ben ebeveyn yatırımım kadar varım?

Aşkın ömrünün çocuğa mecburi bakım süresine göre ölçüldüğü düşünülürse bir erkek az kazanıyorsa kadının ona uzun vadede ihtiyacı azalır? Sperm bankası ve kuluçka makinesine indirgenen şeylermiş gibi görünse de, bunlar tüm ilişkisel davranışları açıklamıyor tabi ki. Evrimsel baskıları açıklıyor sadece. Mesele bence bilinçdışı olabilecek bu baskıların farkındalığını edinmek olabilir.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s