mansplaining

Öz Hakiki

Neden akıl sağlığı daha politiktir? Çünkü ruh sağlığı kötülük potansiyeli ile iç içe geçirilmiştir. Şizofreniyi araştırın suça eğilimi normal popülasyondan azdır. Ama ne zaman bir politikacının itibarı düşürülmek istense söylenecek şeylerden beri ruh sağlığından endişeliyiz…

Hitler aslında ruh hastasıydı bilmem neydi. Dünyadaki kötülüğün çoğu akıllılardan geliyor. Medyada da çok var. Bozukluk ismi söylenmese bile. Son cümle, zanlının psikolojik sorunları olduğu bildirildi, psikolojik yardım aldığı, ilaç kullandığı öğrenildi. Sizin yüzünüzden ihtiyacı olan bile terapi almaya çekiniyor.Psikodinamiğin özünde kötülüğüne dair eleştiri dönemin kötümserliğe yol açtığı ise, hümanist de aynı şekilde eleştirilebilir. İnsanlar iyimserliğe ihtiyaç duydu. Barış istedi, günah çıkarmak istedi. Onları yapan biz değildiğe getirdi. Özünde iyi dedi. Çatışmalar gizli olunca özünde iyi mi olunuyor? Açıp kimse bakamaz insan özünde nasıldır. Ama psikanalize getirilen eleştiriyi kendine de yöneltmeli gizli çatışmaları barış diye sunanlar. Bugün bastırılanın yarın savaş çıksa ortaya çıkmayacağını ne biliyorsunuz? Bosna Hersek’te dramatik şeyler söylenir. Normalde birbiri ile bira içen komşular birbirini boğazlamış, tecavüz etmiş. Bira içerken neyin fantezisi kuruldu belli midir?

Özet: İnsana önceden öz tanımlansa bile iyiliği kötülüğünü önceden tanımlamak saçmadır. Bir şey eyleme geçmeden iyi veya kötü olamaz. İçten, özden geçirilenler tüm dünyayı yok etmek bile olsa bu sadece bir arzudur, düşüncedir. Öz iyiliği kötülüğü değildir. Ama işi kontrole çevirmek isteyenler bunla yetinmek istemezler. Eğer varsa öyle genetik potansiyel net bilinse bilmek isterler. Dünyayı “kötü insanlardan” ayıklamak isterler. Bunla ilgili Azınlık Raporu filmini önerebilirim. Zaten cinselliğe ve saldırganlığa kötü diyen de cinselliği ve saldırganlığı en başta kötü diye yorumlayan kişidir. Bağlamsız, eylemsiz iyilik kötülük olur mu? Her gün seçersiniz o gün iyi mi olacağım kötü mü olacağım. Her an yapılır seçimler. Öze indirgemek kolaycılıktır.

Hakim: Neden tecavüz ettin hanımefendiye?

Sanık: Şeytana uydum (id’e uydum, özümde kötüyüm.).

Hakim: Karar…

Engin Özçiçek

Öz Hakiki” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s