mansplaining

Ateist Ruhbanlar

O kadar matrix videosu paylaştık bir lacancı da demedi ki bu şu realdir, zizek demiştir vb. Ee devir paylaşım devri değil, lacanı zizeği bir ben anlarım sen anlamazsın devri. ben zor anlıyorum sana nasıl anlatayım devri. İş zaten psikanalizden çıkmış orası belli. #hasetbağımlıları Mistisizm olduğunu, varsayımlarının hangi devirde kaldığını bir tarafa bıraksak bile bunun tedavi olarak kullanılan psikanalizle ilgisi olduğunu sanmıyorum. Dilbilime bir bakış olabilir belki. Yani zizekin derdi bana kalırsa karışık psikanalizle toplumu iyileştirme iddiasıdır. Toplumun bunu anlama imkanı da olmadığına göre oturalım yerimizde bekleyelim reallerden biri bizi kurtarsın. Hepsini okumaya merakımın olmaması, boş konuşuyor olmam elimdeki veri ile yanlış yerlere gitmem de doğaldır. Herkesin yazdığı tüm kitapları okusaydık 100 ömür yetmezdi. 

Slavoj Žižek quote: As a Marxist, let me add: if anyone tells you...

Entelektüel duruma karşı gerçek de budur. Siz sadece kendi kitabınızın okunmasını istiyorsunuz. Böyle istiyor olmasaydınız, ne Hegel gibi, ne Platon gibi ömür çürütücü şeyler yazardınız. Onlar okunana kadar da felsefeniz hayata geçecek de ölme eşeğim ölme. Amaç entelektüel miras mıdır yoksa okuyanın hayatını değiştirecek veya fikirlerin yayılmasını sağlayacak kitaplar yazmak mıdır? Kapitali de belki kimse açıp okumadı veya Fransız aydınlarını ama topluma göre şeyler de yazılmıştır. Dinlerde de bu böyledir. Yani bana göre bu üsluplarla yapılan şey şudur: Kitabı sadece ben bilirim, ben yazdım, ben anlatırım, beni dinleyin. Kutsal kitapları halk açar okur, doğru yanlış bir şey anlar. Ama ilmihali kimse okur anlamaz, böylece bir okuyucu sınıf ortaya çıkar. Lacan ve Zizek’in yaptığı bana böyle geliyor. Ateist ruhbanlar yani. 

Şarkılar güzelse hala hep Lacan sayesindedir.

“Secretly you’re so amused
That nobody understands you”

“You walk around like you’re oh so debonair
You pull ’em down and there’s really nothing there
I wish you would just be Real with me”

“No you don’t even like
No you don’t even like… phallus

Dil dışında da erişilebilir gerçeklik vardır Neo. Lacan gibi sen de Bilişsel Dikkat Sendromu‘ndaydın Neo. Lacan hakikat değilmiş Neo.

Originally tweeted by Engin (@72252309chrono) on 6 Kasım 2021.

Engin Özçiçek

Ateist Ruhbanlar” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Conversion – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s