Rhollor (GOT SPOILERS)

Yani buz ve ateşin şarkısı Ned ile Khalesi arasındadır, biri soğukkanlı bir cellat öteki de sıcakkanlı bir cellat. Ned’in lord/cellat iki yüzlülüğü de bu çatışmada, konuşmaması beklenen Joffrey ve hiç konuşamayan cellat ile ikiye bölünmüş oldu.

https://psikoserum.wordpress.com/2021/10/15/ned-dany-jon/

Jon Snow’un son hamlesi de bu şarkının sonlandırılmasını temsil ediyordu. Ne senin ejderha kanına ne de senin kuzey soğukluğuna aidim ve ben bu oyunu bozarım. Rhollor’un Jon’u diriltmesi ile bu eski ve yeni tanrılar sisteminin asıl krallıktaki bütünlüğü sağlayamadığını gösterdiler bence. Sanki Buz ve Ateş seviştiler diye Khalesi ve Jon arasındaymış gibi algılandı bence hiç ilgisi yok. Eğer Rhollor gökteki ateş tanrısı (güneş vb.) Bran’ınki de yer tanrısı (toprak, doğa) olduğu düşünülürse iki tanrılı sisteme geçildi, tek tanrıya geçmeden önce “demokrasiye” geçtiler ama oralar bence karışık biraz dizi ve kitap farkından dolayı. Neredeyse laikliği getireceklerdi.

Kuzey ve Güney’in tekrar iki krallık olarak addedilmesine de burada iki tanrı iki krallık gibi atıf yapabilir. Yedi krallık yerine olabilir bu. Buralar fazla politik olduğu için girmek istemiyorum saçmalayabilirim. Ama Rhollor (ateş), Bran’ın tanrısı da (su, hava ve toprak) olarak elementleri de tamamlamış oluyor sanki. Buz devrine de atıf yapılmış olabilir. Rhollor buzu eritiyor ve buz eriyince su, hava ve toprak ortaya çıkıyor gibi. Uzun kışlar buz devri gibi. Denebilir ki hava zaten vardı Rhollor eritse ne eritmese ne? Ama Rhollor yokken, White Walker’ların getirdiği hava bile dondurucuydu. Ve Rhollor canlılığın ateşini temsil ediyordu. White Walkerlar ise ölülüğün soğukluğu ile “dirilmeyi”. Burada da buz ve ateşin şarkısı var denebilir. Rhollor’un yer yüzündeki temsilcisi de soğuk savaştan kurtardı insanları.

Bir de şu var ki George Martin de bunu söylemişti sanırım. Esas buz ve ateş şarkısı (sahte şarkı) Ned ile Khalesi arasında değil (dünyadaki politik savaş), Rhollor ve Night King ile sahte savaşçılar, total ölüm ve yaşam arasındadır (küresel ısınmayla mücadele). Cercei’nin white walkerlar için kuzeyi karıştırsınlar bize ne demesi gibi. Yani ha Ned ha Khalesi ha Cercei. Bunlarla white walkerlar yenilse bile yeryüzünde gene yaşam yok.

Özet: Buz ve ateşin sahte şarkısı ned ve khalesi arasındadır, sahtedir çünkü ikisi de aynı. Buz ve ateşin asıl şarkısı “jon aracılığı ile rhollor”a karşı, night king ve night king olmasa bile iktidar mücadelesini yaşama tercih edenler arasındadır.

Engin Özçiçek

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: