EROTİĞE TEPKİLER KÜLTÜREL MESAJLARLA YOĞRULMUŞTUR

Corrine ile konsültasyonumuz gösteriyor ki terapistler de cinsel davranış ve erotik uyarılmayı ailesel ve kültürel koşullanmaların gözlüğünden görmeye herkes kadar eğilimlidirler. Çoğu terapist insan cinselliğinin karmaşıklığı ve çeşitliliği hakkında kapsamlı bir eğitim almaz. İnançlarını oluştururken informal sosyal bilgiye, cinselliğe kişisel olarak maruz kalmaya ve neyin “sağlıklı” vs “anormal” cinsel motivasyon ve davranış olduğuna dair önyargılı psikiyatrik modellere bel bağlarlar.

ABD’de hakim kültür seks-takıntılı ve seks-fobik arasında kutuplaşmıştır, hedonistik libertaryenlik (kendini tatmin et, seks satar, erkek adam yapar, her şey mübah, seksüel isen popülersin) ile kısıtlayıcı püritenlik (başına gelecekler: incinme, hastalık, gebelik, adının çıkması; hasta, günahkar, sapık, yasadışı, seksüel isen sürtüksün) gibi iki uç arasında dalgalanan mesajlar alırız. Kültür; utanç ve suçluluğu aynı zamanda fiziksel kısıt ve şiddeti insanların cinsel arzularını kontrol etmek için kullanır ve hangi özel cinsel arzu ve eylemlerin doğru ve yanlış olduğunu, kutsanacağını ve lanetleneceğini belirler.

İncildeki yaratılış hikayesi Yahudi-Hristiyanlığa göre neyin cinsel hayat olduğunu ortaya koyar: Adem ve Havva’nın masum genç yanları Hayat Ağacının erotizmine karşı merak duydu, Tanrı onları Self-enerjinin içinde bulunduğu Cennet Bahçesinden kovdu, ve onlar da bedenlerinden utanmaları gerektiği bilinciyle sürgüne yollandılar. Bu Corrine’in hikayesi için bir taslak olabilir.

The Expulsion of Adam and Eve from Paradise - Benjamin West | WikiOO.org -  Güzel Sanatlar Ansiklopedisi
The Expulsion of Adam and Eve from Paradise – (Benjamin West)

Terapistlerin yanlarını tetikleyen bir çok konu olabilir ve bunlar danışanlarının erotik hayatlarına yargılamayan bir merakı getirmelerini engelleyebilir. Terapistlerle cinsellik hakkında yıllardır konuşurken bu konular şunları içerdi:

erotik fanteziler, partnerler arasında arzu uyumsuzluğu, cinsel bozukluklar, pornografi, ilişki dışı ilişkiler, LGBT, cinsiyet değiştirme, çokaşklılık(polyamory), cinsel altkültürlerdeki normlar, fetişler, cinsel kimlik ve dini değerlerin çatışması, seks işçisi danışanlar, güç ve şiddetin erotize edilmesi, kontrol dışı ve bağımlılık yaratan cinsel davranış ve cinsel travmanın erotik yönelimin üzerindeki etkileri.

Tanıdık olmayan veya gelenek dışı olanla karşılaşıldığında, yanlar bilinmezliğin getirdiği anksiyeteye karşı nelerin döndüğüne dair bir hikaye oluşturur, iyi ve kötü gibi etiketlerle. Corrine Marjorie ve Don’un sadomazoşist seksinin eski bir istismarın yeniden canlandırılması olarak formüle etmeyle başladı. Bu hikayeye uyumlu olarak, diğer yanları da iğrenme, korku, öfke ve suçlama ile karşılık verebilir (patolojik hale getirme). Bu yanlar öyle saydam ve ikna edici bir şekilde birleşirler ki bazen hikayemizin danışanların erotik yanları ve bunları yargılayan ve utandıran yanlarını etkilediğinin farkında olmayız. Bu özellikle hikayemizin yaygın ruh sağlığı ve sosyopolitik sistemlerin hikayeleri ile örtüştüğünde olası hale gelir böylece bir adım geri çekilip farklı bir perspektifi düşünmek için nedenimiz kalmaz.

Bir terapist Self’inde değilse, diğer yanlar kontrolü ele alır. Bunlar kaçınan, danışanı veya terapisti tedirgin eder diye korktuğu için cinsel sorunları gündeme getirmeyen yanlar olabilir. Danışanın özel cinsel konuları konuşmaktan utanan yanları ile ittifak halinde de olabilirler. Veya, terapistin yanları özellikle meraklı ve intruzif olabilir, danışanın erotik aktivitelerine bireysel ilgi veya antropolojik harika gözüyle bakabilir. Eğer terapist danışanın erotik ilgisinin alıcısı ise, çeşitli yanlar aktifleşebilir, az bir rahatsızlık ve korkudan; narsisist zevk veya uyarılmaya kadar. Her İAS müdahalesinde olduğu gibi, ilk adım terapistin kendine sormasıdır, “Danışanımın erotik yanları hakkında ne hissediyorum?” Eğer cevap Self’e dair özellikleri işaret etmiyorsa, o zaman terapist bu tepki gösteren yanlarını kendini gözlem veya konsültasyonla Self-enerjisini terapötik çalışmaya geri getirmek için keşfedebilir.

Tamamı

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: