İşi İş Yerinde Bırakmak

John Norcross, James Guy Jr.

Psikoterapist Öz Bakımı için bir Rehber

Psikoterapistin insan yönüne değer vermek

Ruh sağlığı profesyonelleri, tanım olarak, insan davranışını çalışırlar ve onu değiştirirler. Yani diğer insanları çalışırız ve onları değiştiririz. Psikolojik ilkeler, yöntemler ve araştırmalar nadiren biz psikoterapistlere uygulanır. Belki birbirimize temelsizce tanı koyma girişimlerimiz istisnadır. Bir yere kadar anlaşılabilir ve açıklanabilir olsa da psikoterapistlerin öz-bakımı üzerine sistematik çalışma kıtlığı kesinlikle huzursuz edicidir. Bireysel ve kolektif olarak dışa bakış içe bakışa göre kesinlikle daha az tehdit edicidir. Anna Freud bir keresinde etkileyici bir gözlemde bulundu: Psikoterapist olmak en karmaşık savunma mekanizmalarından biridir. Bize kontrol aurası, üstünlük ve kendimizi kişisel olarak değerlendirmekten kaçınmayı bahşeder. Her durumda gelinen nokta bizi arkadan vurur: Kendimizle çalışıyor olmalıyız ki sonra diğerleriyle çalışabilelim. Psikoterapistlerin en yoğun eğitilmiş ve deneyimli değişim ajanları olduğunu düşünün.

Yine de kendi sıkıntılarımızla nasıl baş ettiğimizle veya kendi davranışımızı nasıl değiştirdiğimizle veya mesleğin tehlikeli bölgelerinde nelerle uğraştığımızla ilgili görece az şey biliyoruz (En azından halka açık şekilde). Psikoterapistlerin danışma odası dışında hayatlarının olmadığını düşünme eğilimi görünen o ki danışanlarımız kadar bize de kaygı veriyor. Bu kitap –ve psikoterapist öz bakımı- psikoterapistin insan yönüne değer verme temel dayanağından başlıyor.

***

AHLAKİ EMİR OLARAK ÖZ-BAKIM

Psikoterapistin insanlığına dair bilimsel kanıtlara ikna olmamış veya kısmen ikna olmuşlar için şimdi de öz-bakımın ahlaki emir yönüne bakalım. Her ruh sağlığı mesleğinin etik kodu öz-bakm ihtiyacına dair bir iki hüküm içerir. APA Etik Kodu örneğin, psikologları “kendi fiziksel ve ruhsal sağlığının çalıştıkları insanlara yardım etme yetkinliğine olası etkileri” konusunda farkındalık oluşturması için yönlendirir. Kodun bir bölümünde psikologlara, meslekle ilgili görevlerini yeterince yapmayı etkileyebilecek kişisel problemlerinin farkına vardıklarında, “bireysel konsültasyon veya yardım alma ve meslekle ilgili görevlerini kısıtlama, durdurma veya sonlandırmayı gerektirecek durumlar ile ilgili gerekli önlemleri almayı” emreder. ACA Etik Kodu diğer bir örnek olarak psikolojik danışmanlara “Mesleki sorumluluklarını en iyi derecede yerine getirmek için iyi oluşlarını artıran, koruyucu ve iyileştirici duygusal, fiziksel, zihinsel ve spiritüel öz-bakım aktivitelerine katılmayı” emreder. Kod ayrıca, “Psikolojik danışmanlar kendi fiziksel, zihinsel veya duygusal problemlerinden kaynaklı bozulma işaretlerine duyarlıdırlar ve bu bozulmanın danışana veya diğerlerine zarar verme ihtimali varsa profesyonel hizmetleri önermekten ve sunmaktan kaçınırlar. Mesleki bozulma seviyesine gelen problemleri için yardım alırlar..” der. Kendimize bakmazsak diğerlerine yardım edemeyiz ve onlara zarar gelmesini önleyemeyiz. Psikoterapistin öz-bakımı hastanın bakımı için kritik bir öncüldür. Diğer bir deyişle, öz-bakım sadece kişisel bir mesele değildir, aynı zamanda etik bir gereklilik, ahlaki bir emirdir. Sizi nazikçe ne pahasına olursa olsun kendini feda etmenin ahlakiliğine meydan okumaya ve öz-bakımın vazgeçilmezliğini düşünmeye çağırıyoruz.

Tamamı: https://psikoserum.wordpress.com/isi-is-yerinde-birakmak/

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: