kısa threadler

Birey Merkezli TEORİ

Birey merkezli teoride, kendini gerçekleştirme eğilimi gelişim ve davranış için insanoğlu ve diğer canlılardaki tek motivasyondur. “Klasik” birey merkezli terapi bakımından, insanlardaki kendini gerçekleştirme eğilimi organizmayı (insanı oluşturan biyokimyasal, fizyolojik, algısal, bilişsel ve kişiler arası davranış alt sistemler) artan bağımsızlık ve ilişkiler geliştirme yönünde ateşler. Bu başlangıçta çelişki gibi görünebilirken, gerçekte sadece psikolojik olarak özgür olan bir insanın açık ve dürüst bir ilişkiye doğru yol alması söz konusu olabilir. Ek olarak, insanda özgürce ilişki kurma eğilimi vardır, öyle ilişkiler ki karşılıklı yarara ve eşitliğe dayanır, ve manipülasyon yoktur. Bunun böyle olmasının bir nedeni de insanların doğuştan sosyal varlıklar olması ve böylece optimal koşullarda, kendini gerçekleştirme eğiliminin kişiyi sosyal davranışa itmesidir.

***


Rogers’ın teorik açıklamalarından aldıkları ile Sanders (2006) birey merkezli kişilik teorisinin karakteristiklerini ortaya koyar:

  • Fenomenolojik bir teori: Öznelliği, bireyin deneyimsel dünyasını vurgular.
  • Algısal bir teori: Bireyin gerçekliği dünyayı algılamasına dayandığından, algıdaki değişim deneyimdeki ve davranıştaki değişime neden olur.
  • Hümanist bir teori: Natüralistik felsefeye dayanır ve her türlü doğaüstücülüğü reddeder. Temelde akıl ve bilime, demokrasi ve insan şefkatine dayanır.
  • Bütüncül bir teori: Organizma merkezdedir, insanlar kendilerini oluşturan parçaların toplamıdır(fazlası?).
  • Potansiyelin gerçekleştirilmesi, gelişim odaklı bir teori: Birey merkezli terapideki iyileşme metaforu “tedavi” veya “tamir” veya “yeniden programlama” değildir, yeni bir varoluş şekline doğru olgunlaşma ve gelişmedir.
  • Süreçsel bir teori: Ne kişilik ne de kendilik sabit şeylerdir, insan olmak bir süreçtir, bir durum değildir.

Tamamı:

Birey Merkezli Terapi Paul Wilkins

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s