İlişki ve Temas

Sanders’ın dediği gibi,Rogers’ın gerekli ve yeterli koşullarından olan, terapist ve danışan arasında var olan “temas”veya“psikolojik temas”ın gerekliliği,terapi ile ilgili çoğu kitapta ve sıklıkla birey merkezli terapistlerin eğitiminde tutarlı bir şekilde göz ardı edilmiştir. Bu önemli bir göz ardı ediliş gibi görünüyor çünkü terapinin başarısı danışan ve terapist arasındaki ilişkinin varlığına bağlıdır. Rogers (1959) tanımlarında bu durumu netleştirir:

“Temas: İki kişi, her biri diğerinin deneyimsel alanında algısal veya subliminalgısal (subceived) fark yarattığında, psikolojik temas halindedirler veya ilişkide olmak için asgari gerekliliğe sahiptirler.”

Bunu anlamanın başka bir yolu; terapinin başarıya ulaşması için, terapiye dahil olan insanlar, belli derecede veya belli seviyede, birbirinin varlığının farkındalığında olmalıdır (bilinçli bir şekilde olmasa bile) ve bu farkındalık bir ilişki oluşturur. Rogers (1957) yazar ki:

“Birinci koşul belirtir ki asgari ilişki, psikolojik temas var olmalıdır. Hipotezime göre anlamlı kişilik değişimi bir ilişki içinde olunmadığı takdirde oluşmaz.”

İnsanlar doğuştan ilişkisel varlıklar olduğu için, psikolojik temasa karşı güçlü bir ihtiyaç duyarız. Warner (2002) vurgular ki “psikolojik temastaki orta seviyede artışların bile danışanlar için büyük kişisel ve psikolojik değeri vardır.” Başka bir insanla temas, ayrı oluş yerine var oluş hissi, geçici de olsa, kaygıyı ve varoluşsal yalnızlığı azaltabilir. Temas kavramı ile ilgili keşiflerinde Wyatt ve Sanders(2002) Rogers okumalarına dayanarak vurgular ki “iki insan arasındaki asgari bağlantı, henüz ilişkide olduklarını söyleyemediğimiz zamandaki, şudur:

“İkisinin de birbiri ile temas halinde olmak için “arzu” ve “niyeti” vardır. Bu, mindfulness’ın (bilinçli farkındalık) ilişkinin gerekli bir ögesi olduğunu ima eder, başka bir deyişle her birey diğerinin farkındalığında algılanabilir bir etki yaratmalıdır.”

Tamamı:

Birey Merkezli Terapi Paul Wilkins

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: