Kendini Gerçekleştirme EĞİLİMİ

“Birey merkezli yaklaşım” sadece psikolojik danışma veya psikoterapi (Birey merkezli terapistler ikisi arasında bir ayrım yapmazlar.) yapmanın bir yolu değildir, bir ilişkide olma tarzıdır, öyle bir ilişki ki başka bir bireyle, bir grupla, bir ulusla hatta gezegenle bile olabilir. Birey merkezli terapi Carl Rogers ve arkadaşları tarafından 1940larda geliştirildi. Başlangıçta Rogers’ın niyeti döneminin baskın yaklaşımları olan psikodinamik,davranışçı ve psikiyatriye aynı zamanda bu yaklaşımların içinde bulunduğu tıbbi modele radikal bir alternatif sunmaktı.

***

Ek olarak, terapötik değişim için gerekli ve yeterli koşullarla ilgili sözlerinde, Rogers 6 koşul tanımladı ve iddia etti ki, bu koşullar varsa, terapistin kuramsal yaklaşımından bağımsız olarak, ister klasik psikanaliz veya modern versiyonları, ister Adleryen veya herhangi bir yaklaşım olsun, olumlu değişim olacaktır. Böylece Rogers birey merkezli terapiyi tanımlamıyordu, psikoterapi ile ilgili bütünsel bir ifade ortaya koyuyordu.

***

Rogers (1957) açıkça ifade eder ki psikoterapi özel bir ilişki tarzı değildir. Koşullar bir çok başka ilişki biçimlerinde de ortaya çıkabilir. Örtük olarak bu ilişkiler de terapötik değişimi tetikleyebilir. Burada psikoterapi ve psikiyatri ile ilgili radikal bir meydan okuma yatar. Bu meydan okuma güç ve gücün nasıl kullanılacağı ile ilgilidir. Birey merkezli terapinin teori ve pratiğinde, danışanda doğuştan gelen ve gelişimi, yapıcı kişilik değişimini, potansiyele ulaşmayı vb. sağlayan tek bir eğilimden bahsedilir: Kendini gerçekleştirme eğilimi. Bu eğilimle ilgili, Rogers şunları yazmıştır:

“İnsan türü temel bir eğilim ve çabaya sahiptir: deneyim yaşayan organizmayı gerçekleştirme, koruma ve geliştirme eğilimi.”

Buna rağmen Rogers’ın sonraki yazılarında kendini gerçekleştirme eğilimi insan türüne özgü bir eğilim olarak değil, karmaşık yaşam formlarında sıklıkla var olan bir eğilim olarak düşünülmüştür.”

Tamamı:

Birey Merkezli Terapi Paul Wilkins

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: