Fallus’a Tapınma ve Antik Dini Seks Gelenekleri

Fallokrasinin gerçek anlamı “Fallusun gücü”dür. Daima erekte olan erkek organı olarak sembolize olan dini ve kültürel sistemdir. Bu gerçek anlamda erkeklerin tarihi zamanlarda kadınlar üzerindeki egemenliğini sembolize eder. Tarihte erkeklik organına tapınma dişi karşıtı ile el ele gider. Cinselliğe saygı duyan kültürler normalde erkek egemendir dolayısıyla ritüelleri de fallusu ikon olarak sunar. Seks bakımından Fallokrasi kadınların cinsel doyumlarını yok saymaktır. Bu basitçe üreme gücüne tapınma anlamına gelir.

Antik Seks Geleneklerinde Fallusa Tapınma

Hindistanda Fallusa Tapınma

Tarih öncesindeki insanlar büyük festivalleri sadece onur için değil eğlenceye izin verdiği için de kutlarlardı. Festivallerde fallus resimlerini açıkça taşırlardı. Dev bir fallus yürüyüşte taşınırdı ve düblor takipçiler yüksek sesle ve açık bir gırtlakla müstehcen şarkılar söylerdi. Tören alayının sonunda baş rahip fallusun başına çelenk takardı. Festival havası geceye kadar sürer ve insanlar utanma hissi olmadan en ayıp günahlardan zevk alırlardı. Çoğu fallik festival hasat sezonunda kutlanırdı. Roma’da büyük Venüs festivali nisanda kutlanırdı ve dev bir fallus, arabalı tören alayında taşınırdı. Tören alayı kadınların önderliğinde Venüs tapınağına doğru giderdi. Tapınakta tanrıçanın cinsel bölgeleri onlara sunulurdu.

Fallusa Tapınma ve Festivaller

Aynı gelenek Cermen halkı tarafından da yerine getirilirdi. Festivalleri yazın kutlarlardı. Bu fesivaller Romen festivallerine benzer fallik tapınma ile geçiyordu. Fransada ve La Rochelle’in içinde ve çevresinde fallus şeklinde küçük kekler paskalyada adak olarak sunuluyordu (Okuyucular hatırlayınız ki Paskalya festivali antik zamanlardaki çocuksu festivallerden değiştirilerek oluşturulmuştur).

Saintes kasabasında, Palmiye Pazar’ı fete des pinnes adı ile geçiyordu (pinne yaygın bir argo sözcüktür). Çocuklar fallus şeklinde ekmek ve palmiye dalları taşıyorlardı. Tören alayının sonunda rahip kekleri ve onu saklayan kadınları sonraki yılın nazarlığı olarak kutsuyordu. St. Jean-de’Angeli’de benzer olarak aynı gelenek sürdürülüyordu fakat kekin adı fateux’tu. Romalıların kekleri kadın ve erkek cinsel organları şeklinde yapmaları yaygın gelenekti.

Hatta Hindistanda kadın ve erkeklik organlarına Lingam (tanrı Şiva’nın simgesi olarak kabul edilen penis şekli) olarak bugün bile hala tapınılır.

Kaynak:

Phallus Worship And Ancient Religious Sex Customs

Çeviri: Engin Özçiçek

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Fallus’a Tapınma ve Antik Dini Seks Gelenekleri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: