Habis/Kötücül Narsisizm

Jonathan Shedler

Habis narsisizm narsisistik kişiliğin son yıllarda toplumda da bilinen bir varyantıdır. Habis narsisizm aslında narsisistik kişilik ve antisosyal-psikopatik kişinin bir kesişimidir, her ikisinden de karakteristikler taşır. Habis narsisizm klinik teorisyenler tarafından sadistik saldırgınlıkla dolu narsisizm olarak betimlenmiştir. Habis narsisist için önemli ve özel hissetmesi yetmez; başka bir kişinin de küçültülmesi ve yenik hissetmesi gerekir. Sendrom makul bir biçimde  “psikopatik narsisizm” veya “narsisistik psikopati” olarak adlandırılabilir fakat habis narsisizm tarihsel ve klinik olarak tanıdık terimdir.

Psikopatik yanıltıcılık, sömürücülük, sadistik saldırganlık ve dışsallaştırma narsisistik grandiyözite ve kendine önem verme ile kombine olduğunda sonuç özellikle yıkıcı olabilir. Grandiyöz çabaları frenleyecek içselleştirilmiş bir ahlaki sistem olmadığında, başkalarının ihtiyaçları, hakları ve iyi oluşları gereksiz olur. Öteki insanlar suçluluk veya pişmanlık hissedilmeden kullanılıp atılırlar. Zararlı veya felaket sonuçlar her zaman başkasının suçudur.

Suçu dışsallaştırmanın ötekiler üzerinde toksik etkileri olur ve profesyonel olmayanlar tarafından “gaslighting” olarak tartışılır. Dışsallaştırmaya atıf yapan SWAP değerlendirme aracınındaki item: “Kendi başarısızlık ve eksiklikleri için öteki insanları ve koşulları suçlama eğilimindedirler, yaşadığı güçlüklerde kendi seçim ve eylemlerine dair sorumluluğu kabul etmek yerine dışsal faktörlere atıf yaparlar.” Gastlighting’i ortaya çıkaran psikolojik süreçler basittir. Altta yatan mantık şuna benzer: “Dünya benim yükselmem ve kişisel çıkarım için vardır. Eylemlerimden veya eylemlerimin neden olduğu zararlardan sorumlu değilim. Sorumlu sensin.”

Aşırı durumlarda, ağır habis narsisizmli kişiler gerçeklikle bağını koparmış gibi görünürler. Bu, grandiyöziteleriyle tamamen çelişen dışsal olaylar olduğunda, savunmacı olarak yapılanmış benlik imajında görülür. Sanki kişi benlik imajı ile gerçekliği değiştirmek arasında kalmıştır da gerçekliği değiştirmeyi seçmiştir. Yörüngelerinde olan insanlardan da değiştirilmiş gerçekliği kabul etmelerini talep edebilirler.

SWAP aracı ile yapılan empirik araştırmada, altta yatan yetersizlik ve aşağılık duygularına atıf yapan itemler habis narsisizmi betimlemeyecek şekilde ortaya çıkmamıştır. Altta yatan yetersizlik duygularının habis narsisizmin bir bileşeni olup olmadığı belirsizdir veya veriyi sağlayan klinisyenlerde yoktur. Öyle görünüyor ki kişilik dinamikleri baskın olarak narsisistikse, altta yatan yetersizlik mevcuttur, gözlemlenemese de; kişilik dinamikleri temelde antisosyal-psikopatikse bu böyle olmayabilir.

Narsisizm ve psikopatinin karışımına bağlı olarak, habis narsisizmli insanlar psikoterapiye cevap verebilir değildirler. Narsisizm baskın ve psikopatik treytler ikincilse, psikoterapi yardımcı olabilir, yine de zor. Psikopati baskınsa prognoz zayıftır, antisosyal-psikopatik için zayıf olması ile aynı nedenlerle. Hastalar içselleştirilmiş bir değer sistemine sahip olmadıklarında veya karşılıklıkla ilgili temel kapasite yoksa terapötik güç azdır.

Tamamı: https://psikoserum.wordpress.com/2021/09/14/kisilik_sendromlari/

Çeviri: Engin Özçiçek

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: