kısa threadler

Örüntü Tanıma olarak Tanı

Jonathan Shedler

Burada tartışılan her kişilik sendromu bir paragraf uzunluğunda tanısal prototip olarak temsil edilmiştir, bu, kişilik sendromunu “ideal” veya saf formunda betimler. Bu tanısal prototipler kanıt temellidir. Shedler-Westen Değerlendirme Prosedürü (SWAP) tarafından ulusal örneklemden (N=1201) alınan hastaların klinisyenlerinin betimlemelerinden empirik olarak türetilmişlerdir. Empirik olarak gözlemlenebilen gerçek hastaları yansıtırlar, yalnızca teorik kestirimleri değil.

Doğal olarak oluşan tanısal gruplamalar istatistiksel yığılma metodları ile tanımlanmışlardır, bu büyük oranda klinik alanyazında betimlenen kişilik tiplerini doğrulamıştır. Her bir kişilik sendromunu en iyi açıklayacan SWAP itemleri (betimleyici ifadeler) da benzer şekilde empirik olarak tanımlanmışlar ve tanısal prototiplerin yaratılması için paragraf olarak düzenlenmişlerdir. (…)

Tanısal prototiplerin kanıt temelli olma avantajı vardır aynı zamanda biriken klinik bilginin zenginliğine ve karmaşıklığını da korurlar. Bir kişiliği tanılayabilmek için, klinisyen hasta ve tanı prototipi arasında 0 (hiç tutmuyor) 5 (tamamen tutuyor) şeklinde bir puanlama yapar. Yüksek skorlar tanısal prototipe daha fazla benzerliğin ve daha ağırlığın göstergesidir. Tanısal prototipler Kutu 1.1’den 1.10’a kadar sunulmuştur ve puanlama ölçütü de her bir prototip için bulunmaktadır.

DSM-5 veya ICD-10’a uyumlu olması isteniyorsa 4 ve 5 puanı kişilik bozukluğu tanısını, 3 puanı da bozukluğun treyt ve özelliklerini ifade ediyor. Böylece, bir hasta narsisistik kişilik için 5, obsesif kompulsif kişilik için 3 puan alıyorsa, kategorik (DSM formatı) tanı obsesif kompulsif treytleri olan narsisistik kişilik bozukluğudur.

Bu yaklaşımın ön kabulü, birbiriyle ilişkili psikolojik karakterlerin bir örüntüsü veya konfigürasyonudur, birbirinden ayrı karakteristiklerin varlığı ya da yokluğu değildir. Bir kişilik sendromunu tanımak örüntü tanımadır, bir yüzü tanımanın örüntü tanıma olduğu, farklı yüz organlarının tablo haline getirilmesi olmadığı gibi.

Tamamı: https://psikoserum.wordpress.com/2021/09/14/kisilik_sendromlari/

Çeviri: Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s