kısa threadler

Paranoid Kişilik

Jonathan Shedler

Paranoid kişilikli hastalar süreğen olarak şüpheci, öfkeli ve düşmanedir. Ötekilerin söz ve davranışlarında art niyet okurlar ve ötekilerin zarar verme niyetlerini farz etmekte acelecidirler. Kin tutarlar, küçümsemeleri çokça düşünürler ve algılanan tehditlere öfke ve saldırganlıkla tepki verirler. Güçlük çektikleri şeylerin dışsal nedenlere atfederler ve olaylardaki kendi rolleri hakkında içgörüleri azdır.

Paranoid kişiliğin temelinde yansıtma savunması vardır. Paranoid kişilikli insanlar saldırganlık ve öfkeyle doludurlar ve bunları ötekilere yansıtıp saldırganlık ve öfke onlardan geliyormuş gibi yanlış algılarlar. Paranoid kişilikli insanlar dünyayı soğuk, düşmanca ve tehlikeli olarak deneyimlerler çünkü nereye baksalar kendi düşmaneliklerini görürler.

Paranoid kişilik stili kişilik örgütlenmesinin sağlıklı ve nevrotik seviyelerinde görülür fakat sıklıkla borderline seviyede görülür, en azından klinik popülasyonda bu böyledir. Klinik alanyazında azımsanan (ve DSM’de ihmal edilen) paranoid kişilikteki hastaların bilişsel ve algısal bozulmalarınının boyutlarının nereye varabileceğidir. Paranoid düşüncelerin ötesinde düşünmede bozukluklar gösterirler. Algıları ve akıl yürütmeleri tuhaf ve kendine has olabilir ve güçlü duygular karşısında irrasyonel olabilirler. Bilişsel ve algısal bozulmaların rolü tarihsel olarak azımsanırken; neyin içsel neyin dışsal neyin gerçek neyin fantezi olduğuna dair biraz kafa karışıklığını gerektirdiği için belki de paranoid yansıtmanın yaygınlığı düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değildir.

Klinisyenlerin paranoid kişilikli hastalara karşı güçlü duygusal tepkileri, klinisyenlere; hastaların süreğen olarak deneyimledikleri ve dışsallaştırma ve yansıtma ile yönetmeye çalıştıkları korku ve öfkenin tadına baktırır. Klinisyen gerektiğinde hastaya gerçeklik testi ile yardımcı olmalıdır ve hastanın öfke ve saldırganlığa karşı daha adaptif yollar bulmasında yardımcı olmalıdır. Klinisyen tarafından takınılan aşırı dostça veya sempatik tavrın, hastanın şüphesini uyaracağı ve paranoid düşünceyi yoğunlaştıracağı muhtemeldir. Gerçekçi bir tutum, hatta kabalığa kadar gidecek bir tutum genelde daha etkilidir. Paranoid kişilik protoipi için Kutu 1.8’e bakınız.

Tamamı: https://psikoserum.wordpress.com/2021/09/14/kisilik_sendromlari/

Çeviri: Engin Özçiçek

Paranoid Kişilik” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: Positivus – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s