kısa threadler

Tedavi Odağı Geliştirmek

Jonathan Shedler

Son yıllarda, bir çok klinisyen DSM eksen I bozukluklarının (depresyon veya anksiyete gibi) görünen sorunlarına odaklanmak ve bunları kişilikten bağımsız izole koşullar olarak görmek konusunda eğitilmişlerdir. Belli DSM bozukluklarını hedef alan tedaviler örtük olarak aynı DSM tanısına sahip tüm hastaların “aynı” soruna sahip olduğunu ve aynı müdahalelere cevap vereceğini varsayar. Klinisyenler zor yoldan da olsa bunun nadiren bu kadar basit olduklarını öğrenirler.

Sıklıkla, insanları ruhsal tedaviye getiren sorunlar izole sorunlar değildirler. Bunlar insanların hayat kumaşına örülmüşlerdir. Bunlar kişinin karakteristik düşünme, hissetme, davranış, baş etme, savunma ve diğer insanlara ilişkilenme örüntülerine gömülüdürler, bunlardan ayrıştırılamazlar: Bu, kişinin tanılanabilecek bir “kişilik bozukluğu” olsa da olmasa da doğrudur. Hastanın, klinisyenin psikolojik ve sistemik olarak kim olduğu ile ilgili bir şeyi anlamasına ihtiyacı vardır, sadece hangi bozukluğa sahip olduğuna değil, ve belli tipte ıstıraplara karşı tekrar tekrar daha incinebilir olduklarına dair sebepleri bulmasına klinisyenin yardım etmesine ihtiyacı vardır ve bunu nasıl değiştireceğine de.

Anlamlı ve sürekli değişim genelde semptomlara odaklanmaktan değil, bunların altında yatan kişilik örüntülerine odaklanmaktan geçer. Kişilik tipleri ile ilgili bilgi kişilik arazisinde klinisyenlerin gezebilmesi için bir harita sunar. Böylece, her kişilik sendromu sadece bir betimleme değil, klinik vaka formülasyonunun ana hatları için bir kısayoldur ve çoğu hastanın ıstırabının altında yatan sebeplere atıf yapar. Bu bölümün sondan bir önceki kısmında, Kişilik ve Klinik Vaka Formulasyonu bu konuya tekrar değiniyor.

Kişilik Sendromları

Bu kısım klinik teorisyenlerce anlaşıldığı şekliyle ve empirik araştırma ile doğrulanan çoğu kişilik sendromunu betimliyor. Tanısal prototipler ve puanlamalar Kutu 1.1’den 1.10’a kadar sunulmuştur ve gün be gün klinik tanılamada kullanılabilirler.

Tamamı: https://psikoserum.wordpress.com/2021/09/14/kisilik_sendromlari/

Çeviri: Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s