mansplaining

Tutumunu Değiştirelim

“Akılcı duygusal davranış terapisi, insanların kendilerine zarar veren düşünce ve davranışlarını değiştirerek onları mutlu etmeyi hedefleyen bir psikoterapi yöntemidir.”

https://www.psikoterapi.pro/psikoterapi/akilci-duygusal-davranis-terapisi

Ellis çok akıllı ya düşüncelerin bize zarar vereceğini sanıyor. Behey dürzü! Psikoterapinin bir ürün olduğunu ve eğitiminin alınıp hizmetinin satıldığını unutmayalım. Psikoterapinin adı, markasıdır. Maalesef psikoterapi de sınıfsaldır. Kanıt temelli gibi laflar da bu ürünün mottosudur. Kimse akademide kanıt temelli diye yerleşmiş diyerek asıl hedef kitlenin danışanlar olduğu gerçeğini örtemez. Paramla rezil olacağım? Ellis, Beck benden akıllı mı? ACT benden daha mı spiritüel?

Akademi sanki kendi ürünün pazarlanması motivasyonundan muaf bir melekler ordusu tarafından icra edilmektedir. Veya benim kuramım kanıtlandı narsisizminden. Veya ben Freud‘un tahtını yıktım motivasyonundan. Beck diyor ki yüzeyde insanların sandığından daha fazla şey vardır. Ha Freud’un mistik derinlik psikolojisi, ha senin muğlak yüzeysel derinlik söylemin. Ondan çatıştı bunlar bu kadar. Çünkü aynı bokun mavisinin çıkarları çatıştı.

Klein‘ın ömrünü adayarak başardığı, son zamanlarında başarının tadını aldığı ve kurduğu nesne ilişkileri, Peseschkian‘ın aynı masada yemek yemeyen bdtci ve psikanalistlerin oyununu bozduğunu görüyoruz. Bir Fars oyunu çevirdin helal olsun valla.

Psikanalizin kibirli dilini, mitolojik gücünü yere indirenler:

klein, winnicott, phillips, Peseschkian, moreno.

Bdt’nin biliş biliş diye papağanlığını susturanlar:

Adrian Wells, Peseschkian

Tam aksini yapanlar:

Lacancılar, jung, Ellisçiler, Act, içsel aile sistemleri…

Gestalt ve duygu odaklı terapi de geleneği yıkıcı etkiler yapmışlardır. Emdr da geleneği yıkıcı etki yapmıştır. Lacancıların tutuşma nedeni de budur. Göz hareketleri ve emdr’ın nasıl başladığını araştırmanızı öneririm. Emdr başladığımda bana derine inmiyor, hipnoz gibidir diyen bir lacancı vardı ismi lazım değil. Bugünlerde unutmanın şifasından bahsetmeye başladı. Hey yavrum hey. İlla danışana zorla her şeyi hatırlat yüzleştir başkadır, unutmayı şifa göstermek başkadır. Bir başkadır.

Özet:

Bir terapinin ne kadar derine ineceği, kurama veya terapistin kendisinden çok danışanın derinliğine bağlıdır.

Engin Özçiçek

Tutumunu Değiştirelim” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s