mansplaining

Yalanlar istiyorsan…

Bizim kültürdeki sıkıntılardan biri başarılı olsan arkasını doldurabilecek bir özgüvenin bile sözüm ona tevazu adı altında başkaları kıskanmasın diye bunun ezilmeye çalışılması, boş özgüvenin yani kibirin ise etrafında toplanılmasıdır. Bir gün boş özgüvene erişebilir miyim umudu. Bana göre bir kişi Ronaldo veya Messi olmuşsa ben dünyanın en iyi futbolcusuyum veya Ronaldo ise Messi bence benden daha iyi demesi arasında pek fark yoktur. Ama bizde şöyle oluyor, ortada başarı yok ben imparatorum kralım dendi mi tamam yeter ki o rolü oynamaya devam edebil.

Ölü krallardan medet umanlar da aynı şekildedir. Mesela Freud:

Freud ve Tahtı

Güya demokrat olan insanlar Freud’un bilimsel fikirlerini iç grup kurarak propaganda ile yüzük kardeşliği ile yaymasında, prens diye Jung’u öne sürmesinde, kızını analize almasında, Klein’ı eleştirirken tıp eğitimini öne sürmesinde bir sorun görmüyor. Ama nasılsa Freud bu işin piri, babası, kurucusu olduğu için kim okuyacak ki acaba Freud ne yaptı? İşine gelen Freud alıntısını paylaşıyor, Freud hayranı neredeyse keşke bende de yüzük olsaydı diyecek Lacan’ı savunuyor. Bunları arayıp bulduklarından da şüpheliyim aslında, psikanalizi bitiren şeyler bunlardır. Mistisizm ve şiir bulutu ardında büyücülüğe çevirenler bu davranışlardır psikanalizi. Jung bile dindar olmasına rağmen Freud’dan daha eleştirel bakıyordu. Freud ise kuramımı sadece ben eleştirebilirim, revizyon yapılacaksa ben yapabilirim, diğerleri bana itaat etsin. Einstein’ın nasıl bilim yaptığına bakın, başkası keşfetti Einstein’ı, adam kendi kendine yaşıyordu. Freud’un icatları “keşifleri” doğrudur yanlıştır mesele bu değil. “Keşiflerine” karşı nasıl bir yaklaşımı olduğudur birini bilim insanı yapan. Bir bilim insanı yanılıyorsa gösteren öğrencisini yanında tutar. Boynuz kulağı geçiyorsa takdir eder tıraşlamaz. Hala nörolojik indirgeme ile Freud’u haklı çıkarma çabasında olanlar var. Psikanalize hakim olan farklı okulların da farkında olanlar ise Freud’a Einstein muamelesi yapmıyor. Newton muamelesi yapıyor. Ama bizde neredeyse Einstein’ın bile üzerinde gösteriliyor. Türk psikanaliz okulu bu nedenle olmayacaktır. Newton fiziğin kurucusudur, Einstein, Bohr vb ise modern fiziğin. Yani psikanaliz, psikoloji şu bu zaten gençtir. Einstein ile aynı devirde yaşadı diye psikolojinin Einstein’ı değildir Freud. Newton’udur. Adem’in elması kafasına düşmüş işte. Freud’un yüzüğünde de Hipokrat’ın simgesi varmış. Yani tıbbın kurucusu. Freud da ben de ruh tıbbının kurucusu olacağım demiş yürümüş işte. Abartılacak bir şey yok. Freud’un yemini bile çıksa bugün hala Hipokrat’ın fikirleri ile tıp yürümüyor. Bugün Freud’a doğrudan atıf yapanlar benim gözümde aktardan şifa bulmaya çalışanlara benziyor.

Kitap Sustu: Yalanlar Bilimi Psikiyatri- Thomas Szasz
Antipsikiyatri’yi merak edenler için

Hele antipsikiyatri ideolojisi ile psikanaliz aslında psikiyatriden daha iyidir diyerek insanları ilaç uyumundan soğutan kişiler umarım siz hiç ilaç almak zorunda kalacağınız kadar nevrotik sınırı geçmezsiniz. O zaman sizi Lacan’ın söylemi bile kurtaramaz.

Engin Özçiçek

Yalanlar istiyorsan…” için 2 yorum

  1. Reblogged this on PsikoSerum and commented:

    “Bizim kültürdeki sıkıntılardan biri başarılı olsan arkasını doldurabilecek bir özgüvenin bile sözüm ona tevazu adı altında başkaları kıskanmasın diye bunun ezilmeye çalışılması, boş özgüvenin yani kibirin ise etrafında toplanılmasıdır. Bir gün boş özgüvene erişebilir miyim umudu. Bana göre bir kişi Ronaldo veya Messi olmuşsa ben dünyanın en iyi futbolcusuyum veya Ronaldo ise Messi bence benden daha iyi demesi arasında pek fark yoktur. Ama bizde şöyle oluyor, ortada başarı yok ben imparatorum kralım dendi mi tamam yeter ki o rolü oynamaya devam edebil.”

    Beğen

  2. Geri bildirim: tv – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s