Şehvetli ve İlişkisel

VAKA SUNUMU: JUSTIN’İN ŞEHVETLİ VE İLİŞKİSEL YANLARI ARASINDAKİ ÇATIŞMA

Yetişkinliğinin ortalarında, Justin ev arkadaşları ile yaşıyordu ve kendi yağında kavruluyordu. Erkeklerle ara sıra yaşadığı kısa süreli ilişkiler zevkle başlıyordu ama cinsel çekimin kaybolması veya farklı şeyler isteme nedeniyle soğumasıyla sonuçlanıyordu. Bekar hayatına dönünce, Justin kendine zaman ayırmayı ve tek gecelik ilişkilerin getirdiği özgürlüğü seviyordu yine de yalnız bazen de çökkün hissediyordu ve uzun süreli bir ilişkinin özlemini duyuyordu. Justin uzun süredir devam eden bu ambivalan örüntüyü durdurabileceği ve iyi bir ilişkiyi devam ettirebileceği umuduyla terapiye başvurdu.

Tedavi esnasında, bazı yanlarımı terapiye getirmek zounda kaldım. Biz bekleme odasındayken Justin’in seksi vücudunu görünce, şehvetli yanımın içinden “hmmm” diye hırıldadı. Bu tepkiye karşı çabucak Self-sakinliğimi öne çıkardım, ve terapi süresince pasif bir şekilde arkada beklemesini sağladım. Sonra, Justin’in tekrarlama temaları hakkında düşündükçe, oturmuş ambivalansın değiştirilemeyeceğine ikna olan yanımı rahatlattım. Justin’e tüm yanların hoş karşılandığı düşüncesine davet ettim. Diyalektik prensipten yola çıkarak stres yaratan örüntüyü (veya “tekrar zorlantısı”) değiştirme çabasının, değişmekte ısrar eden yanlar (“Bocalamaya devam edersem asla mutlu hissedemeyeceğim veya tam manası ile canlı olamayacağım.”)  ve örüntüyü devam ettiren yanlar (“Bekarlık veya ilişkide olmak psişik ölüm anlamına geldiğine göre ikisini de seçmiyorum.”) arasındaki kutuplaşmayı yoğunlaştırdığı sonucuna vararak, Justin’e değişmesi gereken bir problem olarak görmek yerine ambivalansı kabullenmesini önerdim. Örüntüyü kabul etmek bunu nasıl çözeceği ile ilgili tartışmaları durdurur ve paradoksal olarak değişime kapı açar.

Justin bu fikir karşısında şaşırdı ama alıcı göründü. Yavaş yavaş istek duyan her yanını masaya davet etmesi konusunda ona rehberlik ettim: yalnızlık, ilişkisel yakınlık, erotik doyum isteyen yanlarını ve isteklerini taşıyan yanlarına karşı yargılayıcı veya kaygılı tepkilerini taşıyan yanlarını, bir yandan da masanın etrafında toplanan yanlara Justin’in zihninde “selam vermesini”.

Rehberliğimle, Justin onlara hepsini tanımak istediğini söyledi ve yumuşamalarını ve tek tek konuşmalarını rica etti böylece onları duyabileceğini söyledi. Aynı zamanda söyledi ki, yalnız veya ilişkide olma kararından bağımsız olarak, her biri için her zaman bir alan olacak ve her birinin istek ve korkularını Justin dikkate alacak. Bu yuvarlak masa egzersizini birkaç seans tekrarladık. Justin’in Self’ine yer açabilmek için sabırla sistemini cesaretlendirdim ve Justin’in yanları, birilerinin arzuları gerçekleştirilirken diğerlerinin ihtiyaçlarının yok sayılmayacağına geçici olarak güvendiler.

Terapinin bu erken evresinde, Justin ortak arkadaş vasıtası ile Mike ile tanııştı. Justin Mike’ı arkadaş canlısı, cana yakın, düşünceli, güçlü bir vücudu olan ve iyi büyüklükte bir penisi var diye tarif ederken gülümsedi. Başta karşılıklı bir kimya hissetilerse de, Justin’in hayal kırıklığına uğrayan yanları Mike ile ilişkisinin önceki ilişkileri gibi gideceğini öngördü. Yine de bu yanları ile ilişki içinde kalıp endişelerini dikkate alarak Justin Mike ile ilişkisine devam etti ve geçici bir umuda sahip olmaya başladı.

Şaşırtıcı olmayan bir biçimde, bağının derinleşmesine tepki olarak, Justin’in kutuplaşmış yanları kapana kısılmış gibi hissetmeye başladı ve Justin’in başka seksi erkeklerle seks aramasını söyleyen şehvetli yanını aktifleştirdi. Büyük s*ki olan yapılı erkekler Justin’in şehvetli yanını uyandırdı ki bu yan zaten Justin’in kendisinin de yıllardır vücut çalışarak kendi fiziğini oluşturması için Justin’i itmişti. Bu yan Mike’ın penisine şükran duyduysa da, Mike’ın tatlı yemeyi sevmesi ve düzensiz egzersiz alışkanlıkları eninde sonunda Mike’ın vücudunu şişman yapacaktı ve Justin’in hissettiği çekim de bitecekti. Paniklemeye başlayarak, şehvetli yanı Justin’in ilişkiden derhal ayrılması, ani ayrılıktan doğacak acıyla baş etmesi ve özgürlüğüne koşması için bastırdı.

Justin’in diğer yanları bu şehvetli yanı küçümsedi ve onla alay etti ve sırf diğer erkeklerin vücudunu fark etti diye güçlü suçluluk duyguları ortaya çıkardı. Bu arada Justin’in ilişkisel yanları Mike ile oluşan yakınlığın uzun süren sevgiye duyduğu özlem için bir cevap olabileceğini gördü ve şehvetli yanı kalıcı olarak sürgüne gönderdi. Justin bu rekabet eden ajandaların onu zıt taraflara çekmesiyle felç olmuş gibi hissetti. Şehvetli yanı Mike ile ilgili artan sinir olma ve sıkıntıdan şikayet etti.

Justin aynı zamanda onun şehvetli yanlarını yargıladığım konusunda endişeliydi. Dürüstçe yargılamadığımı söyledim ve ona yargılayıcı bir söz veya ton kullanıp kullanmadığımı sordum. Amacım itme-çekme geriliminde olan yanlarına şefkatle yaklaşmak ve hepsini kabul etmekti. İçime döndüm ve benim bazı yanlarımın da Justin gibi kutuplaşmış olduğunu fark ettim: bazı yanlarım Mike ile ilişkinin başarısını alkışlıyordu diğerleri şehvetli yanı ile özdeşim kurarak ilişkiyi bitirmesini söylüyordu. Kendi yanlarımdan rahatlamalarını isteyerek Justin’in sistemine güvenmelerini söyledim, aynı zamanda kendi sürecimle ilgili kendimi açtım ve Justin’in yalnız hissetmemesini sağlamaya çalıştım ve yanların yumuşayabilir olduğunu görebileceğini söyledim. Justin kendimi açmamı onaylayıcı buldu. Soranki oturumda “Kendi şehvetli yanını daha iyi tanımak ister misin?” diye sordum.

Resim

Her ne kadar diğer yanlar Justin’in şehvetli yanının kulak verilirse gücü ele geçireceğinden endişeliydilerse de, aynı zamanda Justin’in Self-enerjisine de güvenmeye başladılar ve rahatlamayı kabul ettiler.

Şehvetli yan dedi ki

“Benim işim Justin’i cinsel olarak uyarılmış halde tutmak ki böylece canlı, genç ve güçlü kalabilir.”

Ergenlikten beri bu misyonunu yerine getirebilmek için sıkı çalışıyordu. İşini seviyordu ama diğer yanların azarlayıcı tutumlarından dolayı da öfkeliydi.

Justin’e rehberlik ederek şehvetli yanına sormasını istedim:

“İşini yapmazsan ne olacağından korkuyorsun?”

Yan, Justin’e buruşmuş, yorgun bir yaşlı Justin fotoğrafını gösterdi. Bu umulmadık imge Justin’e üzücü ama mantıklı geldi çünkü hatırladı ki, biraz da gözyaşları ile, küçük bir oğlanken zayıf ve erkek değilmiş gibi hissediyormuş.

“Biraz şişmandım ve pek arkadaşım yoktu.”

dedi.

“Fit ve yapılı adamlarla yan yana olduğumda biraz cinsel kimya da olduğunda, güçlü ve maskülen hissediyorum. Bir çeşit sağlıklı/saldırgan enerji.”

Bu erken yetişkinliğinde ve çocukluğundaki yetersizlik duyguları ile güçlü bir kontrast yaratıyordu. 20’lerinde Justin vücut çalışmaya başladı ve özenilecek, arzulanacak bir vücut ortaya çıktı ve ilk kez kendine güven de geliştirdi.

“Bu yana çok şükran duyuyorum.”

dedi Justin seansın sonunda.

“Beni kurtardı.”

Bunu söylerken zıt yanlarını da hissetti, yakından takip eden ve yargılamalrını yumuşatan yanlarını.

Sonraki oturumumuzda Justin’e sordum

“Şehvetli yan, zayıf ve arzulanmaz olduğuna dair inançları taşıyan genç Justin ile doğrudan temas etmene izin verir mi?”

Justin’in koruyucularından izin aldktan sonra, genç yanı ona hatırlattı ki erkeklere karşı erotik çekim duyarak büyümek, sırrının suçlulukla karışan heyecanı ve bölümlere ayrılmış cinselliği acı vericiydi. Oğlan ve sonrasında ergen olarak, cinsel yönelimini ailesinden saklamaya çalıştı; özellikle baskıcı, reddedici babasından. Bu baba özlemini yanları başta reddetse de, Justin’in umutsuzca sevgi ve onay beklediği babasından.

Bu ve sonraki seanslarda, Justin bazen sakince bazen gözyaşları ile fark etti ki, incitici, reddedici, homofobik deneyimlerin bazıları Justin’in yanlarının aile ve arkadaşlardan bu suçlayıcı mesajları içselleştirmesine neden olmuş.

Justin’e bu utandırıcı inançlara teslim olan bu genç yanına eşlik etmesi için rehberlik ettim ve onu erkeksilik, oyunbazlık ve kendini kabule davet ettim.

Justin ve genç Justin arasındaki bu yeni derinleşen ilişkiye şükran duyarak, şehvetli yan Justin’in mükemmel vücutlu bir erkekle olan ama hala cinsel cazibesini yitirebilecek uzun süreli ilişkinin kapanına kısıldığından endişelenen bir adam olması gerektiğinde ısrat etmeyi bıraktı.

Yakınlık ve altında yatan yalnızlıktan korkan yanlarla çalıştıkça, Justin Mike ile birlikte yaşama konusunda artan bir güven kazandı. Birkaç ay eşleşmenin nabzını yokladıkça ve ambivalan ve kutuplaşmış yanlarını başarı ile tutabileceğini keşfedince Justin terapiyi sonlandırmaya karar verdi. Şehvetli yanının kafa kaldırarak başka erkeklerle seks yapması için Justin’i itmesi durumunda geri gelebileceğinin bilgisi ile.

Tamamı:

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: