Genel

Psikoterapinin Karikatürleri 2 (Astrolojik Psikoterapi)

Nossrat Peseschkian

Positive Psychotherapy

Theory and Practice of a New Method

Astrolojik Psikoterapi:

“Merkür retrosu beni kötü etkiledi.”

Profesyonel tıptan da eski olan bir alan, yaşamaya yardımcı olan, uzun bir geleneğe ve öngörülemez bir geleceğe sahip bir çeşit araç popüler oldu. Astrolojiye atıf yapıyorum, insanın kaderini yıldızlardan tahmin etme sanatına. Bu oryantasyonun bir çok uygulama alanı var. Kişisel burçtan, Yaylar ile Akrepler’in iyi anlaşamayacağını vurgulayan evlilik danışmanlığına, kişinin kendi kaderi ile ilişkisinden yıldızların sorumlu tutulabileceğine kadar. Yukarıda açıklandığı gibi, astrolojinin işlevi aslında yaşamaya yardımcı bir alet olmaktır. Sorumlulukların baskısı yıldızlara yükseltilir, her durumda yıldızlar bunu daha rahat kaldırabilirler. Buna ek olarak astroloji bir sosyal oyundur. İlişki formları, geçmişten olaylar veya karakter treytleri prognoza uyana kadar eğilip bükülür. Aynı zamanda kişide, kişinin kendisiyle ilgili içgörü kazandığına, kişinin kendini yüce alemlerin düzeninde bir yer edindiğine -ki bu yere yıldızlar da dahildir- dair iyi bir his de kalır. Alttan alta, astroloji bilge sözlerin aktarımı için bir araç olarak kullanılır veya çatışmaların çözümü için birer olasılık olarak ve kişinin kendi çıkarlarını savunması amacıyla.

Eğer cerrah işi bırakır ve ameliyatı durdurursa, yıldızların hayatta kalmak için daha az işe yarayacağı açıktır. Böylece, astrolojinin ve bununla ilgili spiritüel oryantasyonların profesyonel terapinin önünde bir engel olabileceği ve terapistin müdahale etmesi için artık çok geç olduğu durumlar ortaya çıkabilir.

Sonuç:

Yıldızların konumu bir düşünce nesnesi olur ve olayların gelişimi tesadüfe, denk gelişe bağlanır. Bu bakış açısından kişinin kendi kaderini eline alması delilik gibi görünüyor. 1200’lerde yaşayan Fars şair Saadi, astrolojinin sorununu şu hikaye ile anlatıyor:

Astrolog

Astrolog eve gelir ve tuhaf bir adamın karısının yanında divanda oturduğunu görür. Sinirlenir ve olay çıkarır. Vakaya aşina olan bilge bir adam der ki: “Kendi evinde ne olduğunu bile bilmezken, göklerde neler olduğu hakkında ne biliyor olabilirsin ki?”

Çeviri: Engin Özçiçek

Psikoterapinin Karikatürleri 2 (Astrolojik Psikoterapi)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s