Psikoterapinin Karikatürleri 3 (bilimsel psikoterapi)

“Teorik eksikliği olan bir psikoterapi, halk psikoterapisindeki varyasyonları ile karşılaştığımız gibi körlemesine bir uygulama olarak kalır. Pratik olmadan teori ise felsefedir ve birçok psikoterapist buna yapışır.”

Anasayfa

Nossrat Peseschkian

Positive Psychotherapy

Theory and Practice of a New Method

Bilimsel Psikoterapi:

“Sonra da bana omnipotens mi impotens mi ne duygular hakkında saçmaladı durdu!”

Haddini aşan yanlış anlaşılmalardan biri de “bilimsel psikoterapi”dir. Bu, psikoterapinin bilimsel temellerini veya deneysel olarak geliştirilmesini küçümsemek demek değil. Bunun yerine, yeterince küçümsenmemiş ve psikoterapi dünyasından atılmamış karikatür versiyonuna atıf yapıyoruz. Atıf yaptığımız bilimsel psikoterapi hastayı ortadan kaldırmıştır ve fil dişi kulede kendi kendine yeten bir şekilde yaşamaktadır. İlgilendiği problemler her şeyden önce kuram tarafından dikte edilen içkin sorulardır. Genellikle etten kemikten olan hastanın çektiği sıkıntılarla pek de ilgilenmez. Araştırma ve uygulamalı bilimde belli düzeyde ayrışma kaçınılmaz olsa da, psikoterapinin içinde bulunduğu durum yani kuramın merkezde olması ve hastanın dışarıda bir yerde olması eleştiriye açıktır.

Teorik eksikliği olan bir psikoterapi, halk psikoterapisindeki varyasyonları ile karşılaştığımız gibi körlemesine bir uygulama olarak kalır. Pratik olmadan teori ise felsefedir ve birçok psikoterapist buna yapışır. Gerçek psikoterapötik doktrin için…

View original post 59 kelime daha

psikoserum tarafından yayımlandı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: