mansplaining

Stratejik Derinlik

Emdr sürecim iyiye gittikçe psikodinamik terapi sürecimdeki bazı aktarımsal eziyet edilme kaygılarımın da aslında kimden geldiğine dair farklı bir kişi aklıma gelmeye başladı. Otorite korkusunun nereden geldiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Okul müdür yardımcısından geliyormuş.

Derin

Şimdi bu iki terapiyi karşılaştırıp aslında emdr derine indi, aslında psikodinamik derinliği ile emdr’ı kolaylaştırdı gibi yorumlar yapmak ne kadar doğrudur? Emdr veya psikodinamik fark etmez kim kendi terapi yönteminin; terapist, danışan, ilişkiden de öte olduğunu söylüyorsa net yalan söylüyor.

Bu arada benim kastettiğim derinlik freud, jung, lacan gibi mitoloji ve sembolizmle oluşturulan sözde derinlik değildir. Terapi alındıktan sonra problemlerin görece uzun vadeli çözümünü görece kalıcı değişimi sağlaması anlamında kullanıyorum. Dertler bitmez terapi bitince.

Dertler bitmediği gibi gene terapiye ihtiyaç duyacak kadar yine yardıma ihtiyaç duyulan duruma da gelinebilir. Doktora tekrar gitmek gibidir bu. Ruh sağlığı da terapiye tekrar gitmeyi gerektirebilir. Dünyanın binbir türlü hali var.

Bu bi süreç.

Anonim

Engin Özçiçek

Stratejik Derinlik” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Dergi – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s