mansplaining

Oje ilişkileri

Inso Kim Berg mesela diyor ki direnç diye bir şey yoktur. Bu kadar da olmaz. Bilgisayarla iletişim kuramıyorsanız (programlama dili bilmiyorsanız) bilgisayar direnç gösteriyor diyemezmişsiniz.

Bu arada bunu diyenler acaba hiç kod yazdılar mı çok merak ediyorum kaç tane bug çıkıyor ya.

ÇOT’un mistisizmi de buradadır. İletişimi bilgisayar ile iletişim gibi göstermektir. Acaba gerçekten bir bilgisayar ile nasıl iletişim kurduğumuz bilinmekte midir? Yoksa sadece bir metafor olarak mı kullanılmaktadır bu söylem?

Resim

Aslında çotun yüzeysel oluşu da burada aranabilir. Bence berg bilgisayar kullanmayı bilmiyorsanız demek istemiş olabilir. Yani pc kullanma kursuna gidince öğrenirsiniz kullanmayı. Ama problemler yazılımı tekrar kurmayı gerektirirse? Kod yazmayı gerektirirse? Yani bilgisayarın özü yoktur yazılım inşadır demek gibidir. Bilgisayarın donanımı da vardır. Yazılım da katman katmandır. İşletim sistemine müdahale ile app yüklemek arasındaki fark gibi. Burada bazen makine dili de bilmek gerekebilir (tıbbi bilgi). Bu her şeyin makine dili ile çözülebilir olduğunu göstermiyor bu arada. Makine dilinin yalnızca tıpçıların tekelinde olduğunu da göstermiyor. Evrimsel psikoloji de vardır işin içinde makine dilinin bağlanma da vardır. Tıpçılar ondan evrimsel psikolojiye isyan ediyor belki. Makine dili ile ilgili, bağlanma sayesinde söz söyleme gücü terapistlere geçiyor gibi oldu. Bir de evrimsel psikologlarla mı uğraşacak tıpçılar? Medikal model elden gidiyah diyemeyeceği için doğrudan değer odaklı ahlaki savunmalar yapılıyor evrimsel psikolojiye.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s