ilham

Klein

“Yoğun kaygı durumlarında hastanın zihninde sadece iki alternatife yer vardır: Ya o başkalarını soyuyordur ya da başkaları onu.”

Melanie Klein

“Bebek, ancak sevgi kapasitesi yeterince gelişmişse tam bir haz alabilir ve minnettarlığın temelini oluşturan hazdır. Freud, bebeğin emzirilmedeki mutluluğunu cinsel tatminin prototipi olarak tanımladı. Bana göre bu deneyimler yalnızca cinsel doyumun değil, daha sonraki tüm mutlulukların da temelini oluşturur ve başka bir kişiyle birlik duygusunu mümkün kılar; böyle bir birlik, her mutlu aşk ilişkisi veya dostluk için gerekli olan tam olarak anlaşılmak anlamına gelir. En iyi ihtimalle, böyle bir anlayışın onu ifade etmek için hiçbir söze ihtiyacı yoktur, bu da onun söz öncesi aşamada anneyle en erken yakınlıktan türediğini gösterir. Memeyle ilk ilişkiden tam anlamıyla haz alma kapasitesi, çeşitli kaynaklardan haz almanın temelini oluşturur.”

Haset ve Şükran – Melanie Klein

“Analist-anneye zarar vermek istemiyorum, ona zarar vermektense armağanlarını almamayı yeğlerim. Bu durumda, analistin armağanı kabul edilmediği için, annenin sunduğu süt ve sevginin reddedilmesiyle ilgili eski suçluluk da yeniden canlanır. Hasta, kendini (benliğinin iyi kısmını) yardımdan ve düzelmeden yoksun bıraktığı için de suçluluk duyar, analistle yeterince işbirliği yapamadığı ve ona fazla yük olduğu için kendini suçlamaya başlar; analisti sömürdüğü duygusuna kapılmıştır şimdi. Hasta, bu türden tavırlarla zulmedilme kaygıları (savunmalarının, duygularının, düşüncelerinin ve bütün ideallerinin elinden alındığı kaygıları) arasında gidip gelir.”

Haset ve Şükran – Melanie Klein

“Yayınlanmamış otobiyografisinde Klein, babasının bir hikayesini anlatıyor. Genç bir adamken kolera salgınında doktorlara yapılan bir çağrıyı yanıtladı. Diğer doktorların pencerelerde durduğu yerde, kulübelere girdi ve kolera hastalarını diğerleri gibi tedavi etti. Bu, Klein’ın kendi çalışmaları için bir alegori olarak okunabilir: Başkalarının yorumlamaktan korktuğu yerde, Klein en korkutucu ve rahatsız edici materyali diğerleri gibi yorumladı. Zor hastalarla çalışmaktan kaynaklanan kaygılar karşısında başkaları tekniklerini değiştirirken, Klein kendi tekniklerini değiştirmeyi reddetti.”

Annenin sevgi ve ilgisine karşılık olarak bebekte sevgi ve şükran duyguları doğrudan ve kendiliğinden ortaya çıkar.

Melanie Klein

Yaratıcılığın kökeni, depresif konumda yok olan iyi nesneyi onarma ihtiyacında bulunur.

Melanie Klein

M. Klein

Şaka şaka 🙂

"Biz psikanalizimizi gökten bilinçdışına indiği sanılan mitolojiye, arketipe, "hasetten bağımsız" ortaya çıkan kıskançlığa, yeterince iyi ebeveynliğe, dogma veya dogmalara değil; doğrudan doğruya yeryüzünde gözlemlediğimiz bebeklere dayandırmaktayız."

Melanie Klein

Klein” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Ünlüler – PsikoSerum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s