mansplaining

Kompetans

Kendi davranışından dolayı hem karşı aktarımını Paul’a açıyor, sorumluluğu Paul’a atıyor. Ondan sonra da Paul’a bu oyunu sen yaratıyordun diyor. Yıllar boyunca aynı oyunu yaratmasına rağmen neden kabul ettin o zaman terapiye tekrar almayı?

Gina’nın kompetansı olsaydı Paul başka terapiste gidince aynı oyunu oynamaya devam etmezdi ama işte, Gina’da yok o. Kendi davranışından danışanı nasıl sorumlu tutuyor ki Gina?

Ayağa kalkıp ellerini göğsünde kavuşturarak tam da güya Paul’un oluşturduğu cezalandırıcı ebeveyn rolünü oynamaya başlıyor, ama bu kez ödüllendirici olarak. Asıl istismara uğrayan Paul’dur burada.

Yıllarca güya yanında olan, Paul’un ebeveynlik yapmak zorunda olduğu annesinin yerini tutan bir ebeveyn figürü. Ne zaman ödüllendirme gelir o zaman Gina otorite olmakta sorun görmez. Ne zaman cezalandırma gelir, o zaman Paul onu kızdırmıştır. Ah Gina ah.

Asıl tanıdık olan şey ödüllendirme ve cezalandırmayı yapan Hoca, Eğitimci rolünü terapistlikte de devam ettiren Gina’nın davranışıdır. Eğer Paul başarılı olursa Gina onu ödüllendirir, ama Paul başarısız olursa başarısızlığını Gina’ya atmamalıdır. Yani öfkelenmemelidir Paul.

Bu çoklu rol (ebeveyn, arkadaş, eğitimci) oyununu beceremeyişini de Paul’a yıllarca yansıtmış olduğunu görüyoruz. Ama bu yansıtmanın farkında olmadığı yetmezmiş gibi bir de bunu açıkça Paul’u analiz etmek için güya yorum olarak kullanıyor.

Bir de utanmadan hala “masum kurban” rolünü oynuyorsun diyor. Paul annesi ve babası tarafından zaten kurban rolündeydi. Kurban olduğunu kabul etmesini sağlaması gerekirken Gina Hanım “kurbanı oynamak” konusunda bir de Paul’a “yüzleştirme” yapıyor.

Sonra da Paul’un kendini sabote etmesine bir de benim işimi de sabote ediyorsun diyerek hala kendi yetkinsizliğini Paul’a atmaya devam ediyor. Sen terapistsin Gina, terapistliği beceremiyorsan bu danışanın sabotajı değil senin yetkinsizliğinden kaynaklanıyor.

Özet: Paul bu videonun öncesindeki sahnedeki öfkelenmesinde haklıdır ve Gina bu öfkeyi yetkin olmadığı için tutamamış, kendi öfkesinin sorumluluğunu da Paul’a atmıştır. Yetkinsiz olduğu için Gina’ya tekrar söyleyelim. Lanet Buda pozlarını kes Gina:

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s