Genel

Yetenekler/Kapasiteler

Tuğba Sarı

“Pozitif Psikoterapi klasik psikanalizin tersine, insanın sadece cinsellik ve saldırganlık dürtüleriyle hareket etmediğini savunur (Peseschkian, 2002a). İnsanın yaşamında yeteneklerin ve kapasitelerin önemli olduğunu belirterek yeteneklerini birincil yetenekler ve ikincil yetenekler olmak üzere ikiye ayırır. Birincil yetenekler, sevme yeteneğini; ikincil yetenekler ise bilme yeteneğini kapsamaktadır.

Pozitif Psikoterapi istinasız her insanın bu iki temel yeteneğe (sevme ve bilme) doğuştan sahip olduğu görüşüne dayanır. Birincil yetenekler insanın daha çok duygusal yönüyle ilgiliyken ikincil yetenekler ise davranışsal yönleriyle ilgidir (Peseschkian ve Walker, 1987).”

Sevme Yeteneği: Her insan sevme kapasitesi ile dünyaya gelir. Birinci derece bakım veren
kişilerle kurulan duygusal bağ aracılığı ile bu kapasite gelişir ve şekillenir. Sevme yeteneği ileri yıllardaki gelişiminde, sabır, zaman, temas, cinsellik/tensellik, umut, inanç, şüphe, emin olmak ve birlik olmak gibi yeteneklerle kendini gösterir (Pesesckian, 2000).

Bilme Yeteneği: Her insan gerçekliğin içindeki ilişkiyi bilmek ihtiyacındadır. Örneğin elmanın niye yere düştüğünü, ağacın niye büyüdüğünü, neden hastalıklar ve üzüntüler olduğunu ve benzeri pek çok şeyi sorgular. Sonuç olarak insan ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmek ister. Bu soruların cevabını aramak bilme yeteneğini ifade etmektedir. Kişi deneyimledikçe bu yetenek gelişir ve temel yeteneklere dönüşür; açıklık, düzen, dakiklik, düzenlilik, kibarlık, başarı, itaat, sadakat, güvenirlik, temizlik, tutumluluk, araştırma gibi (Peseschkian, 2000).”

Kaynak: Pozitif psikoterapi: Gelişimi, temel ilke ve yöntemleri ve Türk kültürüne uygulanabilirliği

Yetenekler/Kapasiteler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s