Bipolar · mansplaining

Beware! Narcisism!

Klein da doktor olmak istemiş olamamış aynı ben. Ama benim zamanında puanım Cerrahpaşaya yetiyordu o nedenle anna freud gelsin isterse babasını tanımam. 😀

İyi ki kocaeli Üniversitesinde Psikoloji bölümü yoktu ucuz kurtulduk ya. Şans işte. Hem greenberg mühendislikleri bitirdi de ne oldu ek iş mi yapıyor? Diplomayı kiraya verecek etik anlayış yoktur onda.

Bipolar 1 tanım olduğunu ve prevalansının (ehehe) yüzde 1 olduğunu düşünürsek mutlu azınlıkta olmam da hakkımdır bence. ODTÜ’lüler de bana hava atamaz ben ODTÜ’yü bıraktım. Atılma falan yok. Kime bıraktım desem af maf diyor. Ne affı ya? Kibir akmayan ODTÜ’lü zor bulursunuz. Algılanan narsizmimden şikayetçi olan varsa da şunu söyleyebilirim. Sönük narsisizm diye bir şey vardır. Orta yaşlarda ihtişam fantezilerinin gerçekleşmeyeceğini anlayıp depresyona giren tip. Bence bende o vardı da terapiye başladım. Bari dedim gerçek neyse ona göre gitsin hayat. Öteki boyutumun da obsesif-kompulsif kişilik olduğunu düşünüyorum. Ama depresif kişilik de olabilir tam emin değilim. Her şeyi de kişilikle açıklayacağız diye bir şey yok. Farklı alanlarda yeteneklerim olduğu için de olmuş olabilir bu narsizim işi. İkinci okulu bırakınca sönmeye başladı hatta şu şarkı sönük bir narsisisti anlatır.

Küserek ayrılırsak olur inan ki yazık. Yani eski narsisist veya başarısız engine küsmeye de gerek yok. Her yaşantıdan bir şeyler öğrendim. Narsisist kişilik değil de yan olarak bakarsanız daha iyi baş edebilirsiniz. Herkeste biraz vardır bu. Narsisist olduğunuzu anlayan biri de sizi manipüle edebilir. Övgülerle bedava iş yaptırabilir. Narsisistik abuse diye bir şey yok her zaman. Yalakalıktan hoşlanan da vardır. Ve dışarıdan yalaka görünmeyi umursamayıp içeriden enayiyi kafaya aldım diye düşünebilir.

Zıtlıklar olarak bakarsanız hem narsisist hem yalaka yanınız olduğunu yerine göre bunu sizin de kullandığınızı fark edebilirsiniz. Yani sizden daha narsisist birine yalakalık etmekten gurur duyabilir, daha yalaka birinden de narsisist yanınızı tatmin ediyor olabilirsiniz. Ben narsisist değilim ben yalaka değilim demekle bu yanlarınızın insafına kalma riskiniz de vardır.

Dürüst ve güvenin olduğu ilişkilerde yüzleşme imkanının olduğu ilişkilerde iki taraf da bu yanları fark edip anlayış gösterir. Yani sevgi ilişkisinde. Eğer güç ilişkisinde iseniz ikiniz de iktidar için enerjinizi harcarsınız. Ya itaatin zorluğu ya yönetmenin zorluğu fark etmez.

Gülümseyen gözlerle gülümseyen yüz

yine de kendinizi sevmeyi ihmal etmeyin.

İki kalp

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s