Genel

Cinsel Durgun tip

Gelenek-bağlı yöneliminde kişi grup ve dini normlarla o kadar özdeşleşmiştir ki bunları sorgulayamaz. Cinsellik bir problem yarattığında bile, “İnsan bunu konuşmaz, herkesin kendi hayatı; katlanmak zorundayız.” diyecektir. Cinselliği olsa olsa gerekli bir kötülük olarak tolere eder; evlilikte geleneğe hürmet eder; birleşme üreme zorunluluğunun yerine getirilme işlevidir. Evlilik ile ilgili mottosu “Ölene kadar sadakat.”tir. Resmi sınırlar dışına çıkan cinsel aktiviteler, masturbasyon gibi,mümkün olduğunca bastırılır ve her olay suçluluk duyguları ile engellenir.Rahatsızlık olarak,cinsel aktiviteye karşı korku ve suçluluk duyguları kişiyi sarar.Frijitlik ve iktidarsızlık bu tür insanlarda yaygındır. Cinselliğe karşı tipik saf-birincil olarak görülebilecek bu tutumların yanında, tutum ve davranışların büyük kısmında pasifçe beklemek hakimdir. Böylece “aşk tutsaklıktır” karikatüründe cinsel birleşme partneri kendine bağlamak için kullanılır. Bu tür davranış sıklıkla gebelik isteği ile bağlantılıdır: “Ondan çocuğum olursa, bana mecbur kalır.” Aşırı gelenek-bağlı olmak aynı zamanda cinselliğe karşı tutumu da belirleyebilir (“aşk üremek için bir zorunluluktur”). Kişi belli yaşa gelince evlenip çocuk sahibi olmak zorunda olduğuna inanır. Genellikle ebeveynler bu itici gücün arkasındadırlar. Çocuklarının hayırlı kısmetini ve torun sevmeyi isterler. Burada kişi yüzlerce insanın davet edildiği evlilik törenlerini bulabilir.

Evlilik aşkın amacı olur. “Nezaket ve şükran olarak aşk” da benzer şekilde saf-birincil bölgededir.
Aşk karşılığı beklenen bir hediye olur. Bir bakıma değişim değeri kazanır. Referans kişinin aşırı korumacı davranışları veya aile yapısından köken alan güçlü duygusal bağları olan aile zorlayıcı etkilere sahip olabilir.Böylece eş seçimi,doğası gereği ilk aile bağından ayrışma olması gerekirken,referans kişinin dileklerine boyun eğme haline gelir.

“Birbirini tamamlama olarak aşk”ta kişi özellikle kendinde olmayan özelliklere sahip olan kişiyi seçer.

“Ben kendim çok sessiz bir tipim. Kocamın diğer insanlara karşı nasıl girişken olabildiğine ve ne kadar popüler olduğuna bakınca her zaman etkilenmişimdir.”

Kapasiteler ağacındaki bireysel eksiklikleri dengelemek için kişi bu tür bir dengeyi sağlayabilecek bir partner seçer.

Saf-birincil tipi karakterize eden aşkın karikatürü ise “dileği gerçekleştirme olarak aşk”tır.

Gerçekliğin beklentilerimizi karşılamadığı, aşk arzusunun tatmin olmayacağı korkusunun ortaya çıktığı yerde, genelde fantezi aşkın yerine geçer.

Partnerle karşılaşma dileğin gerçekleşmesine aktarılır. “Bu adamla frekanslarımız uyuyor. Hayvani ve fiziksel endişeler ikimizin de düşüncesinde yok. Kendimizi sanatın, müziğin, edebiyatın ve dinin büyük sorularıyla meşgul ediyoruz. Onunlayken anlaşılmış hissediyorum.”

Çeviri: Engin Özçiçek

Resim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s