ilham

Adam Phillips

“Aslında psikanaliz, kendimize ne dereceye kadar karmaşık ve anlaşılmaz olma izni verdiğimizi keşfetmenin iyi bir yolu olabilir (bu anlamda daha emekleme çağını sürmektedir). Ahlaki merakımızı harekete geçirmek —ve hakkaniyeti, erotik hayatımızın karmaşıklığı ölçüsünde ilgi çekici kılmak— için bunca emek vermiş olan Freud’a göre flört, ölümden çok fazla korkanların, sonunda hiçbir şey olmayacağı konusunda bir anlaşmaya varma ihtiyacı duyanların gireceği ilişki tarzıdır. Ama tıpkı kıta Avrupa’sındaki aşıklar gibi onlar da, ölmeme konusunda bir anlaşmaya varamazlar aralarında. Meydan okuma, bir kabullenme biçimi de olabilir.

Freud’un kuruntu ve korkulan, başka bir okuma uygulamak gerektiğini düşündürmektedir; flört, sonuçları hep ileride tutar. Geleceğe açık kapı bırakmakla geleceğe dair bir şeyleri kabullenmiş olur.”

Adam Phillips – Flört üzerine


“Çift üç kişiden oluşur, kıskançlık fiili, gerçek üçüncüleri dışarıda bırakıyor. İki kişilik yapının içine kimseyi almıyor, üçüncüyü taraflardan birini parçalayarak yaratıyor.”
Adam Phillips


“İtaat bize bir şeyi -genellikle nihai değerde bir şeyi- yasaklayarak başka bir şey sunan yasak olmayan hazdır. En hafif haliyle itaatimizin bizi mahrum bırakabileceği hazları düşünmemizi yasaklar. Zihinlerimizi daraltır, inanan ve inanılabilir insanlar olarak kendimize dair imgemizi daraltır. Böylece itaatin nasıl paradoksal olduğunu görebiliyoruz: görünüşte yasak olmayan ama özünde yasaklayıcı bir haz. En habis yasak olmayan hazlar, kılık değiştirmiş yasak (ve yasaklayıcı) hazlardır. Bir tanrı (ya da belli bir ebeveyn türü) şöyle söyleyebilir:

“Bana karşı itaatkar olursan, hayatını kollar, güvence altına alır ve seni severim; ancak bu, yasakladığım her şeye razı gelmen şartına bağlıdır.” İtaat birçok şeyi yasaklayan yasak olmayan haz haline gelir. Ve bu da esasında yasaklanmış bir dünya yaratır.”

Adam Phillips – Yasak Olmayan Hazlar


“Adrian Pole, A. C. Bradley’nin Shakesperean Tragedy (Shakespeare’de Trajedi) kitabı hakkında yazdığı bir eleştiri yazısında şöyle der:

“Hepimizin birbirimize yabancı olduğumuz fikri, en az yeterli bir anlayışa ulaşabileceğimiz fikri kadar kurmacadır.”

Dünyanın ve yaşamın gerçek bir doyum barındırmadığı ya da doğmamış olmanın daha iyi olacağı fikri, daha az keyfimizi kaçıran başka tasvirlere ulaşabileceğimiz fikri kadar kurmacadır. Silenos daha iyiye doğru değişime inanmadığından zaman konusunda bir özcüdür, çünkü zaman her daim katlanılmaz olanın aracıdır. Silenos bir fikrin imparatoru haline gelmiştir; ama ayni zamanda, tanım gereği, yanlış anne babaya sahip olan kişidir (sırf kendi zihninde olsa bile). Anne babası onu gerçekten sevmiş olsaydı onu asla doğurmaz, hayat tuzağına çekmezlerdi. İyi anne babalar çocuklarını çekilmez bir hayata getirmez. Bunu yapıyorlarsa ya sadist ya da canavar olmaları gerekir; kötü ya da naif canavarlar, veya her ikisi de…

Psikanaliz tarafından kişiselleştirilmeden önce bu konu teolojinin ilgi alanına giriyordu.”

Yasak olmayan Hazlar sayfa 140-141
Adam gibi adam Adam Phillips


“Psikanaliz, kendi ağzından çıkanı duymanın yeni bir yolunu öğretir insana; bu da yepyeni yollardan konuşabilmeyi mümkün kılar. Psikanalitik tedavi sürecinde hasta adı verilen şahıs, hayatını durup dinlenmeden bir başkasına aniatma yoluyla yavaş yavaş farklı bir şekilde konuşmaya başlar. İnsanın kendi söz dağarcığının, çoğunlukla birlikte büyüdüğü sözcüklerin ardından yas tutmasını içerir bu ve kendisi için Tanrı lütfu bir karışım anlamı taşıyabilen en gözde sözlerinden vazgeçmesini. Ama yeni söz dağarcığı da o kadar dolambaçsız bir konu değildir. Bu işin sonunda kişi psikanalizin diliyle konuşmaya başlarsa, tedavi başarısızlıkla sonuçlanmış demektir ve artık endoktrinasyon adını alır. Son derece şahsına münhasır bir dille konuşmaya başladığında ise deli, sözüne güvenilmez ya da budala gibi sıfatlarla anılır. Anlayacağımız psikanaliz, insanların uyum göstermesine yardım etmek ile devrim yapmasına yardım etmek arasında bocalamaktadır.”

Adam Phillips – Flört Üzerine sayfa 168


Resim
Bakınız Adam Phillips’in kitaplara davranışına…

Adam Phillips” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s