mansplaining

Founding Fathers

Freud psikanalizin kurucusu olabilir ama bu onu doğru araziye kurduğunu göstermez. Tekerleği icat eden kağnıda ısrar ediyorsa hele bu çark bir süre döner sonunda öküz ölür ve ortaklık biter. Nietzsche ile de ortaklığı bitireceğimi düşünüyorum ama zamanı konusunda emin değilim.

Öküz ne zaman öldü? Anna ile Klein arasındaki tartışmada öldü. Jung’un gölge ve yaratıcılıkla ilgili fikirlerinde de biraz ölmüştü.

Winnicott’un çocuk doktoru olmasından dolayı da. Nietzsche ile fikir benzerliğinde de biraz ölmüştü. Bilinçdışının felsefede de var olduğunda da. Foucault’un mekanların cinsiyeti ve cinselliğin aslında konuşulduğu ama gizli kapaklı konuşulduğu ile ilgili yorumlarında da ölmüştü. Freud bence divanını fazla mistik görüyordu. Batı mitolojisini de fazla ciddiye aldı. Sanki bir tek onun divanında gerçekler ortaya çıkıyor, rüyalar bir tek ona anlatılıyor vb. Kokain bağımlılığı ile haz ilkesi bile eleştirilebilir. Ne zaman koko yasak oldu, gerçeklik ilkesi? Psikolojiye dair figürler hele ki kuramını kendi analizine dayandırdığını da iddia edenler yaşantılarındaki hataların kuramından bağımsız değerlendirilmesini talep edemezler.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s