mansplaining

Öznesiz psikanaliz

Klein ve Lacan’ın kuramsal tartışmasını Lacancılardan okuyunca Lacan kazanıyor. Kleincılardan okuyunca Klein kazanıyor. 😒

Boşuna dememişler “aktarımın olmadığı” psikanaliz felsefedir. Felsefe de sıkıcı arkadaşlar yapacak bir şey yok.

Freud’u savunanlar ve itiraz edenler bakımından okuyorum ben. 😏 Aman ne büyük marifet. 😒

Evrimsel psikoloji ve gelişim psikolojisi daha zevkli psikanalizden. Psikanalizin zevkli olabilmesi için karşınızda bir özne olması lazım. Kendiniz de bir öznesiniz. Film karakterleri özne değildirler, kurgu öznedirler. “Psikodinamiklerin” çalışması için gerçek bir ilişkide olmak durumundasınız. Zaten psikodinamik terapi veya psikanalizde değilseniz psikodinamikler çalışsa bile bu muhtemelen sizin yansıtmanız olacaktır. O nedenle psikanalistim, terapistim deyip oda dışında analizcilik oynayanların manipülasyonuna gelmeyin.

Mesela size şu an yansıtma yapıyorsun, şu an bölme yapıyorsun, şu an inkar içindesin, yansıtmalı özdeşim yapıyorsun gibi şeyler söyleyen ODA DIŞI psikanalist veya terapist sizi manipüle etmektedir.

Şu yazımda bunu daha iyi anlatmıştım göz atabilirsiniz:

Ayna Ayna Söyle Bana

Benim tarihsel kişiliklerle ilgili yaptığım yorumlar da bir film karakterini analiz etmekten öteye gitmez, bunu herhangi bir film okuru da yapabilir, feminist kuramı bilen biri de yapabilir, sosyolog da yapabilir. O nedenle spekülasyon diyorum kendiminkine. Psikanaliz değildir.

Psikodinamik terapi aldım kendim. Orada anlıyorsunuz aktarımın ne olduğunu öyle öğretmenini anne gibi, baba gibi görmeye benzemiyor aktarım. Gerçek sanıyorsunuz, aksi kanıtlara rağmen gerçek sanıyorsunuz, aktarımın nevroz olması da bu demektir.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s