mansplaining

Ünlüler

Benim Klein, Moreno, Horney, Ferenczi gibi kişileri konuşma, övme nedenim Freud’un çağdaşları olmalarına rağmen ona karşı çıkabilmiş olmaları ve Moreno dışındakilerin erkeklerin (Freud ve Fromm) gazabına uğramalarıdır. Günümüz psikanaliz anlatısı ise Freud’a deha diyerek onun popülerliği ile danışan toplamaya ve makale okunurluğunu artırmaya yönelik gibi görünüyor. Yani Freud’un tahtı yoktu yüzyıl boyunca tahtı yeniden kurulmuştur. Bana göre Beck de Freud’un tahtını yıkmamıştır, onun tahtına oturmaya çalışmıştır. Bilimde taht olur mu? Tahtın varisi olur mu? Taht kavgası olur mu? Tahta geçme sevdası olur mu? Beckçilerin anlatısı da yıkım değil tahta geçme anlatısıdır. Bugün Williamsgiller (Nancy) ve Francisgiller (Allen) halen bu sahte tartışmayı sürdürerek, güya dövüşerek psikanalizi ve bdt’yi canlı bir tartışmaymış gibi gösterme, konuşulur kılma politikasını izliyorlar. Böylece psikodinamik mi bdt mi gibi alternatifler ilüzyonu oluşturuluyor. Eğer böyle bir illüzyon olmazsa insanlar ikisinin de içerildiği bütüncül veya ikisini de reddeden gestalt, birey merkezli gibi terapilerin de farkında olabilirlerdi. Ama o zaman psikanalistler ve BDTciler, Freud ve Beck’in ekmeğini yiyemezler. Bir de bunu yaparken antipsikiyatriye gidecek kadar ileri gidenler de vardır. Hadi diyelim ki psikodinamik daha iyi, ilaçları uyuşturucu gibi göstermek, veya uyuşturucuları psikiyatrik ilaçtan farksız gibi göstermek doğru mudur?

Veya EMDR yeni terapidir, göz hareketleri derine inmiyor geçicidir, bu geçici bir moda terapidir gibi söylemlerde bulunmak doğru mudur? Bunu Amerikalı psikanalistlerde çok gördüm ben twitterda. Türkiye’de de söyleyenler vardır.

Freud’a dönersek bilim camiasında zaten bir taht falan yok. Metinlerini okuyarak yapılan film, politika analizleri, psikanalist de olunsa, psikanaliz değildir. Bana göre bu kolaycılığa kaçmanın bir nedeni antropoloji, sosyoloji, siyaset bilimi, ekonomi vb. insana dair bir çok farklı bilimi, bilim insanını eleştirel bir gözle okumak yerine işte analiz, işte yorum, işte en ince şekli ile, işte en derininde bu var gibi, koskoca kültür ve dünyayı psikanaliz ile çözebiliriz ilüzyonunun sürdürülmesinden sağlanan entelektüel ündür.

Engin Özçiçek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s