Genel

Yetenek/kapasitelerin tanımları

Nosratt Peseschkian

Dakiklik: Üzerinde anlaşılan veya beklenilen zamana uyabilme yeteneği

Photo by Ono Kosuki on Pexels.com

Temizlik: Saflık yeteneği; beden, kıyafet, günlük eşyalar, ortam ve çevre aynı zamanda benzetme olarak kişilikle ilgili.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Düzenlilik: Kişinin algı ve çevresini organize edebilme yeteneği. Çeşitli bağlamlarda: akla uygunluk, geleneksel düzen, nesnel düzen; sezgisel, fantastik, romantik düzen; içe ve dışa yönelik düzen.

Photo by Medhat Ayad on Pexels.com

İtaat: Dışsal bir otoriteden ricaları kabul edebilme, emir ve komutları takip edebilme yeteneği

Photo by Joshua Miranda on Pexels.com

Kibarlık: Kişiler arası ilişkileri şekillendirme yeteneği. Görünüşleri: adap, düşüncelilik, kendine ve başkasına dikkat edebilmek, mütevazılık.

Photo by Mikhail Nilov on Pexels.com

Dürüstlük: Kişinin görüşünü açıkça ifade edebilme, ihtiyaç ve ilgilerini paylaşabilme ve bilgilendirme yeteneği. Doğruculuk ve içtenlik dürüstlük sayılır. Partnerler arası ilişkide dürüstlük; sadakat, sosyal iletişimde dobralık ve doğrudan doğruyalık sayılır.

Photo by Brett Jordan on Pexels.com

Sadakat: Stabil bir ilişkiye girebilme ve bunu uzun süre sürdürebilme yeteneği. Özellikle cinsellikle ilgilidir. Geleneksel evlilik sadakate dayalıdır. Buna rağmen sadakat kurumlarda, görünüş ve ilkelerde de görünür.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Adalet: Kendi çıkarı ve ötekilerin çıkarı arasında denge kurabilme yeteneği. Objektif kurallar yerine, partizanlık, kişisel eğilim veya kişisel garezin seçimi kişide adaletsizlik hissi uyandırır.

Photo by Life Matters on Pexels.com

Çaba/Başarı: Çoğunlukla yorucu ve zorlayıcı tipte bir davranışı uzun süre yapabilme ve buna hazır olma yeteneği. Çaba ve başarı toplumda başarının kriteridir, statü ve tanınırlıkla onurlandırılır.

Photo by Nilina on Pexels.com

Tutumluluk: Para, değerli eşya gibi şeylerde ekonomik davranabilme yeteneği. Uç durumlar savurganlık ve cimriliktir.

Güvenilirlik: Bir kişiye güvenebildiğimizde güvenilirlikten bahsederiz. Biz olmasak bile, işini anlaştığımız şekilde yapacaktır ve beklentilerimizi boşa çıkarmayacaktır.

Photo by Yuri Catalano on Pexels.com

Sevgi: Her tür nesneyle farklı derecelerde olumlu duygusal ilişki kurabilme yeteneği. Sevgi tek tür davranışı ima etmez: kişinin ötekini sevme yeteneği ve sevilecek şekilde davranabilme yeteneği olur.

Photo by Ketut Subiyanto on Pexels.com

Sabır: Kişinin kendisini, ötekini veya bir durumu olduğu gibi kabul edebilme yeteneği. Sabırın eşiti bekleme yeteneğidir, şüphe ve beklentilere rağmen partneri tolere edebilmek, doyumu kısmen erteleyebilmek ve kişiye zaman vermektir.

Photo by Ku00fcbra G. on Pexels.com

Zaman: Zamanın geçişini şekillendirebilmek ve geçmiş, gelecek ve şimdi ile ilişki kurabilme yeteneği. Kişi bunları zaten oluşturulmuş şeylere uyarak da yapabilir, kendisi de planlayabilir.

Photo by Ron Lach on Pexels.com

Umut: Kişinin kendi, partneri ya da grubun yeteneklerinin gelişimine karşı olumlu tutumlar geliştirebilme yeteneği. Bu tutumlar şimdinin de ötesine geleceğe taşınabilir.

Photo by Engin Akyurt on Pexels.com

Temas: Sosyal ilişkiler kurma ve bunları besleme yeteneği. Temas yeteneğinin görünümlerinden biri sosyal temastır, aynı zamanda hayvan, bitki veya nesnelerle olabilir.

Photo by Armin Rimoldi on Pexels.com

Cinsellik: Kişinin kendisi veya bir partnerle cinsel veya cinsel motivasyonlu ilişki kurabilme yeteneği. Seks, cinsellik ve sevgi arasında ayrım yaparız. Seks bedenseldir. Cinsellik kabul veya red kriterlerini ortaya koyan özellikler veya tuhaflıklardır. Sevgi bu özellikleri taşıyan kişiyi saran şeydir.

Photo by Dainis Graveris on Pexels.com

İnanç: Bilinmeyen ve bilinmesi mümkün olmayanla ilişki kurabilme, kısmen bilinir hale gelene kadar bunlara yaklaşma yeteneği. İnanç kişinin kendi yeteneklerine, başka bir insana ya da araştırılmamış bilimsel gerçeklere veya dinlerin Bilinmeyenine yönelebilir.

Photo by Tima Miroshnichenko on Pexels.com

Çeviri: Engin Özçiçek

Yetenek/kapasitelerin tanımları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s