Genel

‘Düşman Çatlatma’

Yazılarım

Haset ettirme; Kişi, ötekinin haseti ile bile kendine zarar veremeyecek olmasına olan inancı ile hasedin zararını haset edene geri döndürür.

Bazı yapılar için haset edilme korkusundan bahsedilirken bazı yapılarda haset ettirme yoğun olarak görülebiliyor. Bu aslında bir yandan kişinin dokunulmazlığını vurgularken bir yandan da yine haset eden öznenin yok edilmesine yönelik bir çabayı da içeriyor.

Haset eden öznenin varlığı hep bir rahatsızlık uyandırıyor. Bahsettiğim kendilik yapılanmasında sanki haset, kişinin içindeki iyiyi çalmaya yönelik beceriksiz bir girişim olarak algılanıyor. Bu algılanışla kişi diğer bir yapı gibi salt paranoya içine girip kendini saklamak yerine veya haset eden özneyi, kendinde haset edilecek bir şey olmadığına ikna etmeye girişmek yerine ; daha da göz önüne çıkarıyor ki haset eden özne kendi kendini yok etsin.

Bir yandan elini kana bulamak istemiyor gibi. Kendisinin aksi yönde uğraşmasına gerek yok. Yalnızca özgün ihtişamına ait – ne sergiliyorsa- olanı daha da arttırarak, ötekinin yok olmamak için boynunu…

View original post 31 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s