mansplaining

9 ay devrimi

“Dört günlük bebekler ana dilleri ile ilgili tercih de gösterirler. Bir çalışmada, Fransız bebeklerin Fransızca konuşan bir kadın sesine Rusça konuşan aynı kadının sesine göre daha tepkisel oldukları gösterilmiştir. Kelimeler anlaşılmaz hale gelecek şekilde seste oynama yapıldığında, bebekler hala Fransızca konuşan sesi tercih etmişlerdir, bu da gösteriyor ki bebeklerin tepki gösterdiği şey dilin ritmik ve melodik özellikleridir, kelimelerin kendisi değil.

***

Yani paylaşılan dikkate (shared attention) angaje olabilme yeteneği insana özgü görünüyor. Teorisine odaklanacağımız Michael Tomasello, ön sıralarda olan bir gelişim psikologu, bunu öyle ileriye götürüyor ki paylaşılan dikkatin insanları hayvanlar aleminin kalanından ayıran anahtar bilişsel beceri olduğunu iddia ediyor. Tomasello’ya göre paylaşılan dikkat gösteriyor ki 9 aylıktan itibaren, bebekler diğer insanları niyetli (yani belli şekilde davranmak konusunda niyetleri olan), dünyaya bakışları takip edilebilecek, yönlendirilebilecek ve paylaşılabilecek unsurlar olarak görüyorlar. Başka bir deyişle, bebekler ötekilerin psikolojik hallerini tanıyabilirler ve buna cevap verebilirler. Tomasello bunu insanın bilişsel treytinin anahtarı olarak görüyor çünkü her şey bundan temel alıyor. Yetkin bir insan üretmek için gereken şey, çocukların öteki insanlarla bağ kurmasını böylece insanın kültürel dünyasına katılmasını sağlayan, paylaşılan dikkat becerisini geliştirmeleridir. Tomasello buna “9 ay devrimi” diyor. Bu noktadan sonra çocuk ve kültürel çevresinin etkileşimi şunları da içeren tam bir insan olmasına doğru gidiyor: dil, taklit, empati ve işbirliği.”

Evolutionary Psychology: A Beginner’s Guide
Human behaviour, evolution and the mind
Robin Dunbar – Louise Barrett – John Lycett

Çeviri: Engin Özçiçek

9 ay devrimi” için 7 yorum

    1. Burada Lawrence’a sözü bırakmak istiyorum:

     “Brute force crushes many plants. Yet the plants rise again. The Pyramids will not last a moment compared with the daisy. And before Buddha or Jesus spoke the nightingale sang, and long after the words of Jesus and Buddha are gone into oblivion the nightingale still will sing. Because it is neither preaching nor teaching nor commanding nor urging. It is just singing. And in the beginning was not a Word, but a chirrup.”

     ― D. H. Lawrence

     Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s