Genel

Hafıza nerede?

“Kas hafızası diye bir şey vardı metafor sanıyordum, hala araştırıp bulmuş değilim metafor mu değil mi ama bence metafor değil. Bunu resim yaparken anlamıştım, yazı yazmak öğretildiği zaman yaz yaz yaz, beynimle komut veriyorum şuraya git kalem biliyorum nereye gitmesi gerektiğini, elimin titrediği de yok yeteneksizlik de değil, gitmiyordu resim yaparken.”

PsikoSerum

Kas hafızası diye bir şey vardı metafor sanıyordum, hala araştırıp bulmuş değilim metafor mu değil mi ama bence metafor değil. Bunu resim yaparken anlamıştım, yazı yazmak öğretildiği zaman yaz yaz yaz, beynimle komut veriyorum şuraya git kalem biliyorum nereye gitmesi gerektiğini, elimin titrediği de yok yeteneksizlik de değil, gitmiyordu resim yaparken. İlla ki yazı yazıcı şekilde hareket etmeye devam ediyordu. Bunun “unlearn” edilip tekrardan resme göre el eğitmeniz gerekebiliyor. Ve kasta mı beyinde mi kayıtlı bilemiyorum.

Nereye geleceğim şuraya geleceğim. Son EMDR oturumumuzda bir anı çalıştık beden tarama falan oluyor EMDR’da. Bedeninizdeki rahatsızlıkları puanlıyorsunuz gibi. Anı çalışması bittiğinde yıllardır kasılı olduğunu fark etmediğim bir kasım rahatladı. Tabi ki tek oturumda değil.

Ve şu an o kasım hala rahat. Aynı nasıl yazı yazma hafızasını değiştirip, resim yapma hafızası ile değiştirdiysem elimdekini, EMDR’da da kasılmış olan kasın da artık kasılmasına gerek olmadığını öğrendim sanırım. Tekniğin detaylarını bilmiyorum ama sanırım beynin kasa artık…

View original post 47 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s