Genel

Yalanlar istiyorsan…

“Bizim kültürdeki sıkıntılardan biri başarılı olsan arkasını doldurabilecek bir özgüvenin bile sözüm ona tevazu adı altında başkaları kıskanmasın diye bunun ezilmeye çalışılması, boş özgüvenin yani kibirin ise etrafında toplanılmasıdır. Bir gün boş özgüvene erişebilir miyim umudu. Bana göre bir kişi Ronaldo veya Messi olmuşsa ben dünyanın en iyi futbolcusuyum veya Ronaldo ise Messi bence benden daha iyi demesi arasında pek fark yoktur. Ama bizde şöyle oluyor, ortada başarı yok ben imparatorum kralım dendi mi tamam yeter ki o rolü oynamaya devam edebil.”

PsikoSerum

Bizim kültürdeki sıkıntılardan biri başarılı olsan arkasını doldurabilecek bir özgüvenin bile sözüm ona tevazu adı altında başkaları kıskanmasın diye bunun ezilmeye çalışılması, boş özgüvenin yani kibirin ise etrafında toplanılmasıdır. Bir gün boş özgüvene erişebilir miyim umudu. Bana göre bir kişi Ronaldo veya Messi olmuşsa ben dünyanın en iyi futbolcusuyum veya Ronaldo ise Messi bence benden daha iyi demesi arasında pek fark yoktur. Ama bizde şöyle oluyor, ortada başarı yok ben imparatorum kralım dendi mi tamam yeter ki o rolü oynamaya devam edebil.

Ölü krallardan medet umanlar da aynı şekildedir. Mesela Freud:

Freud ve Tahtı

Güya demokrat olan insanlar Freud’un bilimsel fikirlerini iç grup kurarak propaganda ile yüzük kardeşliği ile yaymasında, prens diye Jung’u öne sürmesinde, kızını analize almasında, Klein’ı eleştirirken tıp eğitimini öne sürmesinde bir sorun görmüyor. Ama nasılsa Freud bu işin piri, babası, kurucusu olduğu için kim okuyacak ki acaba Freud ne yaptı? İşine gelen Freud alıntısını paylaşıyor, Freud…

View original post 252 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s