kısa threadler · mansplaining

“Narsisistik” analizanlar

"Describing “narcissistic” analysands, Freud wrote: “They manifest no transference and for that reason are inaccessible to our efforts and cannot be cured by us” (1916–1917/1991, p. 500)."

Linda Cundy (2017)

“Aynı kişilik dinamikleri hem güçlü hem zayıf yanlara sebebiyet verebilir. Sağlıklı narsisist kişilik tipine sahip olan bir kişinin büyük hayaller kurmak için özgüveni vardır ve bunların peşinden gider; vizyonerler, inovatörler ve kurucular olabilirler. Sağlıklı obsesif-kompulsif tarzı olan kişiler titizliğin, analitik düşünmenin gerekli olduğu mesleklerde başarılı olurlar, mühendislik, bilim insanlığı veya akademisyenlik gibi. Sağlıklı paranoid stile sahip olan bir kişi yüzeyselliğin altına inebilir ve başkalarının gözünden kaçırdığı şeyleri görebilir, araştırmacı gazeteci veya harika tıp tanı uzmanı olabilir. En iyi ve en kötü özelliklerimiz sıklıkla aynı psikolojik kumaştan kesilmişlerdir.”

“Tepkilerimiz karşılaştığmız durumlara göre daima değişiyor. Eğer bu hipotezi kabul edersek herhangi bir sabit tanı veya kategorizasyonu kabul etmemiz saçma olur. “Narsisistik” bir danışanla yaptığımız çalışmayı içeren bir makaleyi cesur bir ifade ile bitirme ihtiyacı hissetmiştim, “bu çalışmada öğrendim ki narsisist diye bir şey yok.” Danışanımın öyküsü objeleştirildiği olaylara doluydu. Tanımlayıcı ifadeler kullanırken bireyi uzay ve zamanda sabitleyecek isimleri nasıl kullanacağımız noktasında duyarlı olmalıyız, aksi durum gestalt felsefesine uymaz. Yani, eğer daimi bir şekilde benliyorsak narsisist diye bir şey kesinlikle olamaz, sadece bazen durumlarına göre narsisistik şekilde davranan kişiler olur. Ben ve öteki ayrılamaz bir şekilde bağlı olduğu için, biri diğeri olmadan var olamaz. Hycner varoluştan bahsetmek yerine “karşılıklı varoluştan”tan bahsetmenin daha doğru olacağını öne sürüyor, zira hepimiz benlik algımızı oluştururken öteki ile ilişkilerimize bağlıyız.”

Özet: Narsisistik “canavarlardan” bahseden haberlere itibar etmek yerine bu konuların psikoloji alanında da ne kadar tartışmalı olduğuna dikkat ediniz. Bu konuda benim görüşüm narsisistik davranışlara veya toksik davranışlara yani kişinin davranışlarına yönelik açıklamalar yapılabilir. Şu narsisist bu narsisist kimle konuşacaksınız o zaman? Şuna dikkat ediniz: ‘Narsisistik kişi’yi eleştirirken vay narsisist şöyledir böyledir denir. Narsisistik ilişki örüntüsünden bahsedilirken, kendi narsisist “yanlarımızı” görmeliyiz denir. Madem ‘narsisist’ öyleydi böyleydi kendi ‘narsisistik’ kişiliğine neden öz eleştiri getirmiyorsun?

Narsisistik kişilik bozukluğu tanısını da Türkiye’de sadece psikiyatristler koyabilirler.

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s