mansplaining

Meme ve Dakiklik

“The infant can only experience complete enjoyment if the capacity for love is sufficiently developed; and it is enjoyment that forms the basis for gratitude. Freud described the infant’s bliss in being suckled as the prototype of sexual gratification. In my view these experiences constitute not only the basis of sexual gratification but of all later happiness, and make possible the feeling of unity with another person; such unity means being fully understood, which is essential for every happy love relation or friendship. At best, such an understanding needs no words to express it, which demonstrates its derivation from the earliest closeness with the mother in the preverbal stage. The capacity to enjoy fully the first relation to the breast forms the foundation for experiencing pleasure from various sources.”

Envy and Gratitude – Melanie Klein

Peseschkian’a göre dakikliği de buradan öğrendiğimize göre Klein okumakta fayda var. Birlik, sevgi *yoksa temas mıydı?* (seks, cinsellik, sevme) kapasitelerine de atıf var desek hmm. O halde sevgilinizle randevuya geç gitmek zararınıza arkadaşlar.

Evet. Solda dakiklik, sağda sevme (duygusallık), cinsellik (seks, cinsellik, aşk), bütünlük. Annenin bebeği nasıl emzirdiği (sıklık vb.) ile öğrenilmeye başlıyor. Peseschkian’a göre uygarlığın öğrettiği ilk şey (norm), Freud’un temizliği (wc eğt.) değil, emzirme ile dakikliktir.

Melanie Klein üzerine yeni keşfettiğim için çok atlasam da, Peseschkian’ın da temel yetenek bilme yeteneğinin altındaki gerçek yeteneklerden ilk öğrenileninin “Dakiklik” olduğunu öne sürmesi ve bunun tuvalet eğitiminden de önce bebeğin uygarlıkla tanışması olduğunu hatırlayalım. Yani bebek uygarlığın normlarından, kültür desek belki daha doğru “dakikliği” annenin onu hangi sıklıkta emzirmesinden öğreniyor Peseschkian’a göre. Kimileri çok dakiktir, kimileri değildir, şehirde dakiklik çok gerekir, köyde gerekmez vb.

Aşağıdaki şarkıda bölme savunma mekanizması ve dakiklik yeteneğine atıf varmış gibi geldi bana.

Temel yeteneklerle ilgili şu yazıya da bakabilirsiniz.

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s