mansplaining

Her şeyin mizahı

“Humor is like salt in the soup of therapy”

(N. Peseschkian, personal communication)

Her şeyin mizahının yapılamıyor olması fikri mizahınızı kısıtlıyorsa belki de mizah yeteneğiniz o kadar da iyi değildir. Kurgu mizah ile gerçek kişilere yönelik mizah da farklıdır. Kurgu karakterinize şaka yaptırmak ile arkadaşınıza şaka yapmak aynı değildir. Yani Jim’in Dwight’a yaptığı şakaları izlemek komik olabilir. Kimse gerçek hayatta Jim gibi bir arkadaşın “şakalarına” katlanmaz.

Bu arada Lacan dedikleri gibi mizah ile otoriteye karşı çıkan bir kişi olmasına rağmen Lacancı öğrencileri onu psikanalitik otorite haline getirdilerse vay hallerine. Ama platonizm ile ne kadar otoriteye karşı çıkılabilir? Veya sokrat övgüsü ile? Kölelere geometri öğrettin ne oldu?

Sokratik sorgulama sorgulama değildir ki sorgulayan kişi için iktidar ilişkisidir sokratik sorgulama. Sorgulamanın nereye gideceği bellidir. Diyalog falan da yok uydurmayın ya. Depresyonda bu nedenle işe yarıyor zaten. Çözüm odaklı terapi de öyledir. Güya danışan hayatının uzmanıdır diyor ama retoriktir. Cevap üreten sorular retoriği. Bu danışan için iyi olanın ne olduğunu terapistin belirlemesi ile ilgili bir şeydir. Yani söylemle danışan aslında uzmandır demenin bir karşılığı yok.

Bence Freudyenlerin sıkıntısı Freudyenleri eleştirenleri analiz etmekten başka ellerinde silah olmamasıdır. Freud’un narsisist olduğunu metinlerinden de çıkarabilirsiniz, hayatından da çıkarabilirsiniz. Ama bir tabu narsisist ise yıkılması daha zordur. Etkileniliyor.

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s