Genel

Eğitimde Kuantum Modeli

PsikoSerum

Einstein’a göre her şey göreceli değildir, ışığın maximum hızı sabittir. Evrende başka sabitler de vardır. Einstein’dan çıkıp her şey göreceli şu göreceli bu göreceli diye size retorik yapan varsa yemeyiniz. Sonra post-truth çağında yaşıyoruz yandım anam dersiniz.

Bazıları kuantum fiziğindeki mikroevrene özgü istatistiksel dalga fonksiyonundan da aslında evren bildiğimiz gibi değilmiş DEMEK Kİ hiçbir şey bilinemez diye retorik de yapabilir. Toplum, insan, ekonomi şu bu mikroevrende yaşamıyoruz. Einstein evreninde de yaşamıyoruz.Fizikçiler halk anlasın diye kendi bağlamlarındaki şeyi sözcüklere çevirirken böyle açıklamalar yapabilirler. Bu açıklamaları sadece fizikçiler yapabilir. Fizikçinin sözel açıklamasından başka sözelci sosyal bilimsel bilim çıkaramaz.Sosyal bilim yapacaksanız kendi biliminizden kendi verilerinizi mi toplarsınız, kendi mikrobağlamınızda grup, birey vb. vaka analizi mi yaparsınız, kendi dalga fonksiyonunuzu mu kurarsınız ne yaparsanız yapın. Ama retoriği bırakın artık.

Opportunities in Horizon Europe for Govsatcom, Quantum and AI -  Groundstation

Ki zaten verilerle çalışan sosyologlar benim eleştirdiğim şeyi yapıyor değildirler. Metinle yorumla veri olmadan neye dayandığı belli olmayan kuramlarla yani eğitimde kuantum modeli vb…

View original post 104 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s