Bipolar · mansplaining

Bulaşıcı eh eh

“Boyutsal yaklaşımda belirtiler eşik altı olsa bile bu bozukluklara spektrum modeli ile yaklaşıldığında kategoriler dışında kalan örnekler kendine yer bulabilmektedir.”

Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry 2012; 4(3):315-334 doi:10.5455/cap.20120419

Ama böyle olursa normaller de az da olsa damgalanır mazallah hiç böyle şeylere girmeye gerek yok. Kim normal kim anormal net belli olmalı ki normaller damgalama karşıtı etkinliklerinden haz alabilsinler.

Hatta normallerden psikiyatrist olanları şey diyebilsinler:

“bize gerçek hastalar değil, gerçek hastaların hasta ettikleri gelir aslında…”

Hastalarımızı seviyoruz diyebilirler, delilerle çalışınca biraz bulaşır eh eh diye espri yapabilirler. Doç, prof söylüyor bunları.

Madem karikatürist olmak, komedyen olmak istiyordunuz işte kariyer yolu oradadır. Hunili karikatürler beni hiç rahatsız etmez mesela. Beni rahatsız eden psikiyatristlerin durduk yere bilge havalarına girmesi. Hele mistik olanlar hiç çekilmiyor.

Psikiyatristlerin buna dikkat etmeyenlerindeki sıkıntı bence profesyonel bilgiyi deneyimsel bilgiye, empatiye üstün tutmaları olabilir. Şizofreninin, bipoların, damgalamanın ne olduğunun eğitimini aldım ben, ben sana öğreteceğim. Dolayısıyla bilgeliğime laf ettirmem gibi.

Ama bu tedavi ile iletişim arasındaki farkın farkındalığının olmamasından kaynaklanıyor bence. Nasılsa tanı ve tedaviler emrime amade, iletişimde de böylece ben üstünüm havalarına girmeler. Tarihsel insanlara tanı koymalar, etkinikler adamalar vb. Psikeartçıları bile var.

Bilgi yokken insanlar din ve felsefe ile deliliği yorumlamış olabilirler, ama şimdi bilgi vardır. Sanatla, felsefe ile psikanalizle damgalamayı artırıcı spekülasyonlar yapmak alandan olan kişilere yakışmıyor. Yalomluğun lüzumu yok. Her neyse dipsiz kuyu bu konu.

Üzülüyorum ben yine de ne yapabilirim?

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s