mansplaining

Örümcek

Örümcek korkumun başka bir korkunun örümceğe yüklenmesi olduğunu fark ediyor gibiyim. Öteki korkuyu söylemem.

Dün okuduğum emergence makalesinden sonra ağda bir nod olmakla ilgili yazarın yorumu sonrası bir şeye ait olma fikri bana statik ve tek boyutlu gelmemeye başladı. Önceden sanırım bir şeye ait olursam oraya tek boyutlu bir puzzle parçası gibi yapışacağımı kuruyordum.

Yani ağ olarak bile düşünsek bir örümceğin ağına takılmış bir böcek gibi. Emergence fikri ise aidiyetin de dinamik, çok boyutlu olan, hiyerarşik veya anarşik olmayan “heterarşik” olan bir ihtimalini doğuruyor. Yani parçacığa da indirgenmiyorum, molekül de parçacıklar toplamı değildir. Yani hayvanlar alemine biyolojik, mikroevrene kuantum alanı, mikroevrene mekanik, maddelere kimyasal, topluma üye, aileye birey vb gibi ait olabilirim ve kendimi birinden birine indirgemek veya birinden birine doğru aşmak zorunda değilim. Oluş halindeyim.

Bağlandığım ağlar da dinamiktir ve örümcek ağı gibi ağa yakalanmış şekilde değil ağın diğer üyeleri ile etkileşim halindeyim. Etkinim de, etkilenmeye kendimi de açıyorum, diğer üyelerce de etkilenilmeye de kendimi değer buluyorum.

Heterarşiden anladığım şu: makroevren mikroevrenden büyük değildir. Artı sonsuz eksi sonsuz gibi bir yöndür makro mikro. Doğu batıdan daha büyük değildir. Kuzey güneyden daha büyük değildir. Kuzeye teleskop, güneye mikroskopla bakıyoruz gibi. Ama mikroskopla kuzeye bakamıyoruz. Teleskopla güneye bakamıyoruz gibi. İkisini de eşit olarak düşünmek durumundayız. En küçük parçayı veya evrenin sınırını bulmak mesele bile değildir burada.

Çünkü arada da şeyler vardır. Kimya bağlamında yeni kurallar ortaya çıkar, biyoloji bağlamında da. Bu da emergence oluyor sanırım. Fizik kuralları değişmedi, kimya kuralları, biyoloji kuralları doğdu.

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s