mansplaining

Boncuk

Ilk manik atak gecirmemle ilgili oykumu anlattigim arkadaslarimdan biri bana nazar degdigi konusunda israrciydi.

“Nazarın “insanı mezara, hayvanı kazana” sokan gücünden korkulmaktadır. Nazara karşı üzerlikle tütsü yapılırken söylenen “elemtere fiş/ kem gözlere şiş/ üzerlik çatlasın/ nazar eden patlasın” “dua”sının da gösterdiği gibi, nazarla büyü iç içedir.”

Gündelik Hayatımızın Tarihi / Kudret Emiroğlu

“It is commonly believed that the evil eye can be given in the guise of a compliment, signifying its connection to the destructive power of envy (for one’s wealth, beauty ecc.).

Amulets such as the Nazar are used in accordance with common sayings such as “an eye for an eye“, where another eye can be used to protect the recipient of the malefic gaze.”

“A meeting of two: eye to eye, face to face. And when you are near I will tear your eyes out and place them instead of mine, and you will tear my eyes out and will place them instead of yours, then I will look at me with mine.”

Jacob Levy Moreno

Icsel damgalanma ile ilgili öykümde su vardi bir yandan. Ben manik atak gecirip de psikiyatrik mudahaleden sonra odtuye geri dönmüştüm arkadaslarima basimdan gecenleri anlatmistim. Delilere veya psikiyatriye gidenlere karsi onyargim yoktu onceden cunku.

O da bir hastaliktir psikiyatri de tedavi etmeye çalışır bilimdir vb. Diyordum.

Kendi hikayemi anlattigim arkadaslarin cogu benden korktular anlattiklarimdan rahatsiz oldular ve ben de önceden tehlikeli olduguma inanmamis olsam da boylece ben de inanmaya basladim.

Bu inanc maalesef 10 yil falan surdu. Damgalanma, saglamcilik vb gibi seyleri duyar kasma gibi gösterenler duyargalarinizi açınız.

Böylece 10 tane falan arkadasim 1e dustu.

Yeni edindigim arkadaslarima da hiçbir sey anlatmadim sadece gaming muhabbeti yaptim oyun oynadik beraber.

Boyle boyle anlasiliyor aslinda insanlarin nasıl 30 sene önceki istismarlara ‘simdi’ ses cikardigi ‘arkasinda birakamadigi’.

Nazara ve büyüye inanmıyorum, haseti inkar edenlere de.

Nude Academy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s